Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Boguchwale

Irena Matuszkiewicz: "Apetyt na kwaśne winogrona"

18-06-2012

Literackie oswajanie dorosłości
14 czerwca w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale spotkali się młodzi pasjonaci książki beletrystycznej. Było to już piąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, zorganizowane przez boguchwalską bibliotekę dziecięcą. Dotychczas w ramach spotkań klubowych młodzież omawiała tematy bardzo ogólne – dotyczące np. ulubionych utworów, atrakcyjnych literacko serii wydawniczych bądź też nastoletnich bohaterów.
Czwartkowe spotkanie DKK miało zainicjować nowy trend w młodzieżowych pogawędkach o książkach – ukierunkowanych tym razem
na konkretny utwór literacki. Tak też się stało. Gruntownej analizie poddano książkę Ireny Matuszkiewicz „Apetyt na kwaśne winogrona”. I jak mówiły młode klubowiczki – wszystko w tej książce nęci czytelnika: piękna okładka, intrygujący tytuł oraz bardzo wyraziści bohaterowie, często uwikłani w problemy szkolno-rodzinne, tak bliskie naszym współczesnym nastolatkom.
Tytułowe kwaśne winogrona – to aluzja do tzw. „zakazanego owocu” – a więc spraw przypisanych kulturowo zwykle ludziom dorosłym, takich jak np. picie alkoholu, palenie papierosów itp., które dziwnym trafem dotykają również nastoletnich bohaterów książki. I tak np. Lilka – szesnastoletnia bohaterka powieści, po wyjeździe matki do chorego ojca musi rozpocząć dorosłe, odpowiedzialne życie, łącząc naukę w szkole z samodzielnym prowadzeniem domu. Ciepła rodzinnego domu szuka u przyjaciół z podwórka – Oliwii i Mikołaja, z którymi związana jest od wczesnych lat szkolnych. Może na nich zawsze liczyć i choć życie szkolne niesie ze sobą wiele atrakcji – jak impreza andrzejkowa, niespodzianki mikołajkowe, czy też spotkania w pubie – to Lilka stara się kierować zdrowym rozsądkiem, ceniąc sobie wolność i samodzielność dokonywanych przez siebie wyborów. Co prawda – nie zawsze tak to się wszystko układa, jakby sama bohaterka chciała. Czasami jej plany ulegają naruszeniu – a to przez wścibską koleżankę – Majkę, która wypiera się swej biedoty i niezbyt światowych rodziców, grając przed swoją klasą osobę z bardzo dobrze sytuowanej rodziny, z chorą na raka matką i ojcem po kilku zawałach.
Z tak wieloma nieszczęściami Majka radzi sobie doskonale. I choć – jak mówi sama, „ma prawie białaczkę” – to nie przeszkadza jej to wcale czynnie uczestniczyć w imprezach i prywatkach, a nawet inicjuje tzw. balangi w domach jej kolegów, ciągnąć ze sobą całkiem nieznajomych imprezowiczów. Z czasem obcowanie z Majką staje się niebezpieczne dla Lilki i jej przyjaciół, gdyż Majce zdarza się kłamać także w innych sprawach. Nie inaczej wygląda sprawa
z Pawłem, który pod pozorem zainteresowania Lilką i nawiązywania z nią bliższych relacji – wplątuje dziewczynę w aferę narkotykową.
Trzeba było mięć naprawdę dużo szczęścia, by z tej afery wyjść cało – mówiły podczas spotkania klubowiczki. To prawda – a stało się to dzięki Pikusiowi – czyli młodemu nauczycielowi chemii, z którym Lilka miała początkowo relacje nie najlepsze, a po awanturze z dilerami w „Muszelce” stał się dla niej i jej nastoletnich przyjaciół cenionym pedagogiem, umiejącym nawiązać kontakt z młodzieżą i przekazać wiedzę w ciekawy i atrakcyjny sposób.
Cóż można dodać? Może tylko to, że warto mieć przyjaciół takich jak Oliwia i Mikołaj. Oliwia – niczym siostra bliźniaczka, „nadająca na tych samych falach”. I Mikołaj, od dziewięciu lat opiekujący się dziewczętami. To świetni przyjaciele, którzy doradzą nie tylko w sprawach prostych – jak np. zakup spodni w lumpeksie, ale również pomogą w sprawach trudnych, stojąc za Lilką murem, niczym muszkieterowie – jak druga rodzina.
Powieść Ireny Matuszkiewicz to świetny poradnik dla młodych, zmierzających ku dorosłości. Czyta się ją lekko, z nieśmiałym oczekiwaniem
na to, co przyniesie następna karta lektury.
A apetyt na kwaśne winogrona? Ten z czasem mija. Wiedzą o tym bohaterowie książki, no i my – jej czytelnicy.


Oprac. Irena Jakubiec
Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale


Oto nasz doskonały pomysł na wakacje!
Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale zaprasza młodzież na wakacyjne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.
Spotykamy się w bibliotece już za miesiąc – 26 lipca o godz. 1200.
Porozmawiamy o książce „Koszmarne piękno” Heidi Hassenmüller.

Do zobaczenia na spotkaniu!
Pamiętajcie! Wakacje z książką mogą być naprawdę udane!

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: