Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Jaśle

Zabawa słowami z Agnieszką Frączek w jasielskiej MBP

19-11-2012

15 listopada 2012 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Agnieszką Frączek, autorką zabawnych, a jednocześnie propagujących poprawną polszczyznę, wierszy dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle.
Agnieszka Frączek – germanistka i leksykograf, doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Ma psa i trzy koty. Wiersze dla dzieci pisze od ośmiu lat. Napisała już jakieś dwa i pół metra książek – tyle miejsca zajmują na półce, a jak dotąd nie zdążyła ich policzyć. Już na początku spotkania autorka zachęciła dzieci do zapoznania się z jej twórczością stwierdzając: „moje teksty są zabawne, wesołe i zdecydowanie niepoważne”. Aby pisać nie potrzebuje natchnienia, w które zresztą nie wierzy, ale przydaje się jej dobry nastrój, gdyż wszystkie jej wiersze są optymistyczne i radosne, a nie potrafi pisać w taki sposób będąc smutna.
Z przeczytanych przez autorkę utworów dzieci dowiedziały się, co to znaczy zrobić kogoś w konia i jaką kanapkę zjadł pies: tę z chleba czy do leżenia oraz czy byki mieszkają tylko w oborze. Jak się okazało wiedza o frazeologizmach i wyrazach wieloznacznych nie jest wcale taka trudna. Autorce udało się „wpuścić w maliny” uczestników spotkania podczas uzupełniania wiersza gdyż, jak zauważyła, nie zawsze wiersz musi się rymować – ważne jest, by wyrazy były użyte zgodnie z zasadami gramatyki i ortografii.
Młodzi czytelnicy przekonali się, że nauka poprawnej polszczyzny nie musi być trudna i nudna, podana w formie wierszy pełnych zaskakującego humoru staje się świetną zabawą.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: