Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Jaśle

Andres Trapiello: "Żywoty Cervantesa"

22-08-2012

21 sierpnia 2012 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Klubowicze dyskutowali o książce Andresa Trapiello  „Żywoty Cervantesa”.

Już sam tytuł wskazuje jak bogate musiało być życie autora „Don Kichota”. I rzeczywiście, począwszy od mrożących krew w żyłach pojedynków, poprzez nieudane małżeństwo, żołnierską tułaczkę aż po pobyt w więzieniu.  Cervantes tworzy w siedemnastowiecznej Hiszpanii za panowania Filipa II a tworzywem, z którego czerpie  są własne doświadczenia i wnikliwe obserwacje bystrego umysłu. Czytelnikowi nie zostawia złudzeń, co do pojmowania własnej twórczości: Nie jestem skromniś, ani hipokryta, chcę uznania i pochwały za to wszystko, co stworzyłem i co można przeczytać. Obecna na spotkaniu B. Tora powiedziała: Trapiello uczynił w książce bardzo trafną uwagę: „Humor, podobnie jak ironia, to jedyne szkło, przez które może obserwować świat człowiek sponiewierany i smutny. Człowiek skrzywdzony przez życie i przez ten zewnętrzny świat”. Ironia i humor użyte przez Cervantesa w jego powieściach są właśnie nim samym. R. Kolanko, zaintrygował  cytat „(...)człowiek tylko wtedy jest większy od innych, gdy potrafi czegoś więcej niż inni dokonać”. T. Furmanek-Wnęk spodobała się formuła - „Miej cierpliwość i przetasuj”, odnosząca się do życia jak do gry. A. Ziaja idąc tropem autora biografii, zadał zebranym pytanie, czy książki mogą uczynić ludzi szczęśliwymi? Literatura  bardziej uszczęśliwia twórcę niż czytelnika - odpowiedziała T. Furmanek-Wnęk. Tymczasem Z. Wojdyła podała przykład swojej wnuczki, którą książka „Świat Zofii” nakłoniła do wyboru studiów filozoficznych. Wiele w „Żywotach” domniemań i znaków zapytania, które jednak Trapiello uzupełnia  językowym kunsztem. Jeśli do tego dołożyć panoramę dziejów Hiszpanii, książka może być przystępnym podręcznikiem historii literatury.

 

Andres Trapiello -  Żywoty Cervantesa

Myślę, że pragnieniem Andresa Trapiello było nie tylko oddanie hołdu uwielbianemu przez niego Cervantesowi, ale również potwierdzenie jego opinii, a mianowicie, że (...)człowiek tylko wtedy jest większy od innych, gdy potrafi czegoś więcej niż inni dokonać. Istotnie wielu cervantologów poświęciło czas temu wybitnemu hiszpańskiemu twórcy, badając jego życie i twórczość. Trapiello podjął jeszcze jeden wysiłek, żeby opisać życie Cervantesa. Uczynił to nie tylko bazując na wcześniej ustalonych faktach i wnikliwych studiach swoich poprzedników, ale przyjął bardzo intrygujący trop, mianowicie – wypowiedzi bohaterów z książek  Cervantesa. To nie wymysł twórcy, ale sposób odbierania świata i poglądy samego autora, jako że to co człowiek potrafi odczuwać, potrafi też wypowiedzieć. Trapiello uczynił w książce  bardzo trafną uwagę: „Humor, podobnie jak ironia, to jedyne szkło, przez które może obserwować świat człowiek sponiewierany i smutny. Człowiek skrzywdzony przez życie i przez ten zewnętrzny świat”. Ironia i humor użyte przez Cervantesa w jego powieściach są właśnie nim samym - tzn. człowiekiem sponiewieranym i skrzywdzonym przez życie. Przykłady z  historii literatury świadczą o tym, że przeżycia i rozterki duchowe twórcy dały podstawę niejednemu dziełu. Tak też było w  przypadku Cervantesa, a jego wspaniałe dzieło - „Don Kichot” ma dzięki temu poczesne miejsce w literaturze światowej.

Barbara Tora DKK MBP w Jaśle

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: