Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Kolbuszowej

Krystyna Chiger, Daniel Paisner: „Dziewczynka w zielonym sweterku"

07-03-2012

W kręgu hollywoodzkich Oskarów

Lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP w Kolbuszowej oparte było na książce Krystyny Chiger, Daniela Paisnera „Dziewczynka w zielonym sweterku” i uzupełnione oglądniętym po lekturze filmem Agnieszki Holland „W ciemności”.

 Książka to wspomnienia kobiety, która jako ośmioletnia dziewczynka zostaje ukryta z rodziną, przed okrucieństwem nazistów w kanałach Lwowa. Pamięć dziecka, wzbogacona o przeczytane po latach kroniki ojca tworzy obraz czasów, zdarzeń i ludzi tamtego okresu. Pisana ładnym, prostym językiem nie przytłacza i przede wszystkim pokazuje, na jakie niezwykłe czyny gotowi byli ludzie. Bohaterka „rysuje” swoje życie począwszy od wspomnień poczucia bezpieczeństwa i dobrobytu w pięknym przedwojennym Lwowie, poprzez codzienne bytowanie w getcie, po ukrycie się z rodziną w kanałach, pełnych brudu, smrodu, szczurów i robactwa, aż - jak się okazało na długich 14 miesięcy. Jest to również książka o ludziach, którzy nieśli pomoc. Stanowi jakby hołd złożony Leopoldowi Socha, bez którego przeżycie tamtych czasów stałoby się dla grupki Żydów niemożliwe. Jest opowieścią o losach konkretnej grupy ludzi i losach małej dziewczynki w czasach II wojny światowej.
Na troszkę inny aspekt tej samej historii kładzie nacisk film.
„W ciemności”, Agnieszki Holland – polski kandydat do Oskara, którego scenariusz oparty został na książce Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa”, po uprzednim przeczytaniu wspomnień Pani Krystyny stał się dla Klubowiczów znakomitym uzupełnieniem obrazów z pamięci dziecka. Jego bezwzględnym atutem jest to, że narracja prowadzona jest w kilku językach. Po polsku, ukraińsku (lwowsku), niemiecku i w jidysz. Minusem jest natomiast ilość zawartych w nim scen erotycznych. Mało jest obrazów samych nazistów (porównując do innych filmów o czasach holocaustu). Są ukrywający się Żydzi i przede wszystkim lwowscy kanalarze. Postać Sochy, świetnie zagrana przez Roberta Więckiewicza, doskonale ukazuje przeobrażenie drobnego złodziejaszka w Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Dużo scen można by wskazać na takie, które zelektryzowały. Choćby scena, gdy córka Sochy o mały włos go nie wydaje, sceny z I Komunii Świętej Stefci, na której jej ojciec myślami jest ze „swoimi Żydami”, bo jest ulewa i on wie, że kanały zostaną zalane.
Koniec filmowych kadrów daje odpoczynek emocjom, jednak podane następnie informacje o dalszych losach bohaterów powodują to, że na sam koniec seansu zalega na sali cisza. Historia życia Leopolda Sochy „wbija” w fotele, bo film w porównaniu do przeczytanej książki bardziej wydał się nam historią o nim samym i jego „Dziele”.

Pomimo, że nie udało się ekipie filmowej zdobyć Oskara wszyscy Klubowicze, uznali książkę i film za bardzo dobre. Bezsprzecznie godne polecenia. Już dawno inne dzieło nie wywołało tylu emocji na spotkaniu DKK.
 

 

Agnieszka Mierzejewska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: