Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

Ciągle szukam swojego miejsca…”

26-10-2012

 

Ciągle szukam swojego miejsca…”
Anna Janko w Krośnieńskiej Bibliotece
 
           
            Anna Janko – prozaiczka, pisarka i krytyk literacki – spotkała się z czytelnikami Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w dniu 24 października br.
            Pasja pisania towarzyszy Annie Janko od kilkudziesięciu lat, a jej efektem jest m.in. siedem tomików wierszy, dwie powieści, książka prozatorska dla dzieci, liczne artykuły w czasopismach i systematycznie prowadzony blog.
            W wieku czternastu lat – jak mówiła na spotkaniu - zaczęła pisać pamiętnik i prowadzi go do dzisiaj. Mając 19 lat wydała pierwszy tomik wierszy pt. List do królika doświadczalnego. Artur Sandauer nazwał ją wówczas „Rimbaud w spódnicy”.
            Trzydzieści lat od debiutu poetyckiego (2007) wydaje pierwsza książką prozatorską - Dziewczyna z zapałkami. Powieść, która spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem czytelników i krytyki była czterokrotnie wznawiana. Ta książka jest dla mnie kontynuacją mojego pisania, tyle że miałam potrzebę znalezienia „formy bardziej pojemnej”. Dla mnie istotne w literaturze jest zbliżenie się do prawdy o ludzkiej egzystencji i do tego, co jest w niej najbardziej tajemnicze, i co mamy potrzebę nieustannie wyjaśniać – mówiła w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
            Kontynuując niejako swoją pierwszą powieść, w tym roku wydała Pasję według św. Hanki. Ta książka jest formą zapisu świata wewnętrznego, próbą zrozumienia czym jest miłość, to traktat o namiętności – mówiła na spotkaniu.
            Pierwsza książka była o poszukiwaniu tożsamości, druga o miłości, a w planach pisarki jest trzecia o przemijaniu. Podkreślała, że choć książki łączy m.in. bohaterka, to każda z nich jest autonomiczną całością. Moje powieści to sylwa współczesna – mówiła. Książki składają się z mini rozdziałów, wiele w nich fragmentów lirycznych, aforyzmów, pisarka przenosi czytelnika w różne okresy życia bohaterów.
            Pytana na spotkaniu na ile w swoich powieściach wykorzystuje własną biografię podkreślała, że to historie uniwersalne, a nie prywatne; zasadą pisarstwa jest przełożyć życie prywatne w powszechne.
            Obie książki w warstwie fabularnej są po części autobiograficzne. Ale przecież nie odpisałam wszystkiego żywcem ze swojego życia! I fakty, i ludzie ulegli przetworzeniu, czasem „zmiksowaniu”, choć przyznaję, że najważniejszym kryterium była prawda psychologiczna, potem dopiero wszystko inne. Walczyłam o autentyzm – mówiła w wywiadzie dla „Zwierciadła”.      Narratorka podobnie jak A. Janko jest pisarką, ma dwoje dzieci, ciągle się przeprowadza. Kocham podróżować, ciągle szukam swojego miejsca, a pisanie jest dla mnie autoterapią  - mówiła na spotkaniu. Pisanie jest dla Anny Janko jednym z najważniejszych aspektów jej życia: (…) pisząc - myślę, pamiętam, dowiaduję się, odgaduję, precyzuję, tłumaczę sobie, oswajam, rozbrajam, wybaczam, rekompensuję sobie. (…) pisząc, formułuję swoje życie, wydobywam je z chaosu. Pisząc szukam sensu w tym, co się dzieje (…) będę pisać, bo jest to dla mnie tak ważne, jak samo życie. Po prostu, gdy przestaję, to mi gnije dusza – mówi w wywiadach.
            Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać również wierszy w interpretacji Autorki z wydanego w 2010 roku tomiku Wiersze z cieniem, a także fragmentu książki dla dzieci: Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w brzuchu Mamy. 
            W tym roku ukaże się najnowsza książka pisarki - Boscy i nieznośni. Niezwykłe biografie, zawierająca z 21 biogramów m.in.  Margaret Mitchell, Mii Farrow, Czesława Miłosza, Dustina Hoffmana, Poli Negri.
            Spotkanie z A. Janko było kolejnym ze spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w KBP w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Książki. Na następne i dyskusję o książce Nicole Mones Ostatni kucharz chiński zapraszamy 20 listopada br.
 
                                                                       Monika Machowicz
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: