Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Łańcucie

Cory Doctorow: "Mały brat"

27-04-2012

 27.04. 12 r. Cory'ego Doctorowa, pt. "Mały Brat". Wspólnie uznałyśmy ją za jedną z ciekawszych książek, jakie miałyśmy okazję przeczytać na naszych spotkaniach. Najlepszym podsumowaniem naszych rozważań będzie recenzja Oli (17 lat):

Wyobraź sobie, że żyjesz w mieście, w którym każdy Twój ruch jest obserwowany, rozmowy podsłuchiwane, a krok kontrolowany przez kamery rejestrujące chód. Jeśli jeździsz metrem w nieregularny sposób, możesz być pewny, że choć nie wiesz gdzie ani kiedy, zostaniesz przesłuchany przez policję. Brzmi nieprawdopodobnie? W takim mieście, co więcej - w San Francisco, mieszka Marcus, nastoletni geniusz technologii, który postanawia ratować szczątki swojej prywatności, i o którym miałyśmy okazję porozmawiać podczas kwietniowego spotkania DKK, omawiając książkę "Mały brat" Cory'ego Doctorowa.
Wszystko zaczyna się od ataku terrorystycznego - najczęściej uczęszczany most w wielomilionowej, tętniącej życiem metropolii zostaje wysadzony w powietrze, a wraz z nim tysiące niewinnych ludzi. Od tej pory każdy jest podejrzany o terroryzm, a słowo "anonimowość" doszczętnie traci swoje znaczenie. W dniu ataku w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności Marcus wraz z grupą przyjaciół zostaje porwany i brutalnie uwięziony przez... Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nawet, gdy udaje mu się wydostać na "wolność", pod groźbą kolejnego porwania, a nawet śmierci, nie może nikomu zdradzać prawdy o swoim zniknięciu. Razem z przyjaciółmi postanawia jednak działać w imię wolności osobistej, wykorzystując swój największy talent - programowanie komputerowe. Wspólnie pokazują społeczeństwu prawdziwe oblicze policji za pomocą zaszyfrowanej sieci internetowej. Wkrótce okazuje się, że wzburzają oni wszechobecny bunt wśród nastolatków San Francisco, a sam Marcus, choć pod pseudonimem, jest oskarżany przez media o najwyższą obrazę władzy i konspirowanie przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych.
Powieść ukazuje wszystko to, co powinno się znaleźć w dobrej książce - kontrast codzienności i niewiarygodnego, dziwnego świata, który jednak nie zawiera elementów fantastyki; przyjaźń na dobre i złe, miłość, bunt wobec niesprawiedliwości, młodzieńczą energię. Jednocześnie można się z niej wiele dowiedzieć o technologii cyfrowej w lekki sposób. Książka trzyma w napięciu i zapewnia sporą dawkę adrenaliny, dlatego podczas spotkania uznałyśmy ją jako lekturę obowiązkową dla wielbicieli szybkiej akcji i dla tych, którzy szukają świeżego spojrzenia na literaturę młodzieżową.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: