Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Leżajsku

Spotkanie z Anną Janko

06-11-2012

"Od nie napisanych wierszy gnije dusza poety

to cytat który utkwił w pamięci czytelników, uczestniczących w spotkaniu autorskim z Anną Janko

Dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Ziemi Leżajskiej  pana Andrzeja Chmury  25 października 2012 . o godz. 16.00   w scenerii sztuki  ludów Afryki Zachodniej czytelnicy Biblioteki Publicznej w Leżajsku mieli możliwość spotkania  z pisarką, poetką i krytykiem literackim  Anną Janko.

Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki „Tu Czytamy” – Dyskusyjne Kluby Książki. Jak zawsze wojewódzki koordynator DKK pani Małgorzata Augustyn trafiła w 10 z wyborem autora dla naszego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Anna Janko urodziła się w 1957 r. Jej debiutancki tomik wierszy pt. List do królika doświadczalnego ukazał się w 1977 r.  Poezja była jej bardzo bliska,  ponieważ rodzice Teresa Ferenc i Zbigniew Jankowski to znani polscy poeci. Dlatego wydanie debiutanckiego tomiku było dla niej rzeczą oczywistą. Następnie tomiki sypały się jak z rękawa:

•          Wykluwa się staruszka, 1979

•          Diabłu świeca, 1980

•          Koronki na rany, 1989

•          Zabici czasem długo stoją, 1995

•          Świetlisty cudzoziemiec, 2000

•          Du bist Der, niemieckojęzyczny wybór wierszy Berlin 2000

•          Wiersze z cieniem, 2010

 

Autorka bardzo lubi pisać wiersze ale jak nam zdradziła dopiero tworzenie prozy w pełni ją usatysfakcjonowało. Ogromny sukces odniosła powieść „Dziewczyna z zapałkami” która pełna jest w wiele filozoficznych przesłań.

Rok 2012 dla pisarki był bardzo pracowity i owocny – wznowiono „Dziewczynę z zapałkami” oraz wydano pozycje „Pasja według św. Hanki” (kontynuacja „Dziewczyny z zapałkami”), „Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy”, ”Boscy i nieznośni” (szkice biograficzne niezwykłych ludzi  – m.in. Margaret Mitchell, Mii Farrow, Czesława Miłosza, Dustina Hoffmana.

Aby tak wiele osiągnąć trzeba być rannym ptaszkiem. Dzień pisarki zaczyna się o czwartej a kończy po 22.00.

Uczestnicy spotkania wysłuchali refleksji autorki na temat najnowszych powieści , jak również wcześniejszych utworów. Na zakończenie były wspólne zdjęcia, podpisywanie książek oraz indywidualne rozmowy.

Reasumując spotkanie można stwierdzić, że życie pisarza to nie tylko marzycielstwo, ale ciężka praca.

Popołudniową ucztę kulturalną uświetnił występ zespołu wokalnego Meritum działający przy MCK w Leżajsku. Magdalena Piestrak, Ewelina Brudniak  i Marta Kiełbowicz wykonały utwory:  „Zamień dzień w noc”, „Kocham cię życie” „Dobranoc panowie”.

Za co serdecznie dziękujemy opiekunowi Bartkowi  Urbańskiemu  oraz Adamowi Kuźmie za oprawę techniczną i fotograficzną spotkania.


Ogromną satysfakcję sprawił nam wpis na blogu pani Janko po naszym spotkaniu. Wspominając takie spotkanie zawsze się robi cieplej na „duszy”.

„W Leżajsku śpiewały na moim wieczorze autorskim dziewczyny z grupy wokalnej Meritum, absolutne profesjonalistki o pięknych głosach. Głosy anielskie w anielskich ciałach – bo śliczne były wszystkie. W ”Szansie na sukces” Wojciecha Manna w TV wygrałyby w cuglach!..  Ponadto obejrzałam dzięki wstawiennictwu organizatorów spotkania słynny grób cadyka Elimelecha, a nie jest to proste, bo na co dzień  ten święty przybytek jest zamknięty.  Mówiłam, mówiłam, czytałam. Publiczność patrzyła, słuchała, pytała. To mi się wydaje zawsze od nowa fantastyczne po prostu: spotkania ludzkie. Wzajemna wymiana wewnętrznych treści w absolutnie przyjaznym celu!   A potem jeszcze rozmowy indywidualne, ktoś przynosi swoje wiersze, swój tomik wydany własnym sumptem, darowuje…”

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: