Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Mielcu

Khadel Hosseini: "Tysiąc wspaniałych słońc"

05-11-2012

W imieniu członków DKK Mielec oraz rzecz jasna własnym , zachęcam wszystkich czytelników do przeczytania książki "Tysiąc wspaniałych słońc" Khaleda Hosseiniego, w przekładzie Anny Jęczmyk. Autor książki "Chłopiec z latawcem" przenosi nas w realia Afganistanu, widzianego poprzez pryzmat przeżyć dwóch kobiet, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, aż do kwietnia 2005 roku.
Niezwykle interesująca fabuła, opowiedziana w lekki sposób, w bardzo dobrym przekładzie, mówi o trudnym losie kobiet w Afganistanie targanym wojną domową, okupacją sowiecką czy bezwzględnymi rządami Talibów. W okresie przewrotów nasilały się konflikty między grupami etnicznymi Pasztunów, Tadżyków, Hazarów i Uzbeków. Niezależnie od tego jednak, kto rządził, życie kobiet należało do mężczyzny, czy to ojca, czy męża i uregulowane było twardymi prawami Koranu. Dwie kobiety, Mariam i Lajla w wyniku tragicznego splotu okoliczności, zostają w bardzo młodym wieku żonami kilkadziesiąt lat starszego, ortodoksyjnego muzułmanina Raszida. Wychowane w odmiennych warunkach, są bezbronne wobec uwarunkowań religijnych i społecznych. Wyrzekają się własnych marzeń i przekonań, aby przetrwać. Zamknięte w domu, upokarzane i bite, pomimo wzajemnej początkowej niechęci, a nawet wrogości ze strony Mariam do Lajli, odnajdują sens życia w miłości do dzieci Lajli : Azizy i Zalmaja. Trudny, a nawet okrutny los sprawił, że między kobietami wytworzyła się silna więź i zrodził się plan wspólnej ucieczki do Peszawaru , obozu dla uchodźców w Pakistanie. Dramatyczne dzieje tej ucieczki wpisują się w klimat charakterystyczny dla czasów rządów sprawowanych przez Talibów. Konsekwencją jest brutalność Raszida, jego śmierć z rąk zdesperowanej żony, a wreszcie poświęcenie życia przez Mariam dla ratowania Lajli i jej dzieci.
Jest to wspaniała książka, którą warto przeczytać, niezależnie od tego, czy ktoś interesuje się problemami Afganistanu i religią muzułmańską, ponieważ porusza sprawy najważniejsze, sprawy człowieczeństwa, trudnych wyborów, miłości i nienawiści, poświęcenia i wartości życia. Napisana przystępnym i atrakcyjnym językiem, pozwalającym odczuć głębie przeżyć głównych bohaterek opowieści.
Włodek K.


P.S.
W spotkaniu wzięło udział 16 osób. Kolejne – 30 listopada i rozmawiamy o książce Marleny de Blasi „Tamtego lata na Sycylii”.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: