Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Mielcu

Marian Pilot: "Pióropusz"

03-07-2012

Tym razem DKK w Mielcu skorzystał z zaproszenia koleżanki Grażynki i kolegi Włodka i dyskusję nad książką Mariana Pilota "Pióropusz" przeprowadził u nich w ogrodzie - przy pieczonych kiełbaskach i innych smakołykach oraz kufelku schłodzonego piwa.


Lektura dla większości Klubowiczów okazała się zbyt ciężka, aby przeczytać ją w całości. Klubowicze, którzy jednak przebrnęli do końca przeprowadzili pasjonującą dyskusję, która zmobilizowała pozostałych do dokończenia książki.
"Pióropusz" w 2011 roku otrzymał literacką nagrodę Nike. Głównym walorem, ale jednocześnie problemem jest język - dosadny, przepełniony gwarą, bogaty w neologizmy. Zdania skomplikowane, wielokrotnie złożone, co niestety może fascynować polonistów i językoznawców, natomiast utrudniać odbiór i zniechęcać do czytania zwykłego czytelnika. Tej książki nie da się czytać po parę stron, aby nie pogubić wątków. Należy ją czytać większymi fragmentami - co najmniej 50 stron.
Akcja powieści umiejscowiona jest w wielkopolskim Siedlikowie, w powojennej rzeczywistości. Główny bohater pochodzący z biednej rodziny, której ojciec był znanym i uznanym złodziejem. Kiedy ojciec bohatera (uznany za wroga ludu) po kradzieży tablicy szkolnej i po konflikcie z nauczycielem trafia do nielekkiego, stalinowskiego więzienia, zmuszany jest jako jedyny piszący w rodzinie do pisania listów - dyktowanych przez matkę, w obronie ojca do wszystkich możnych tamtego czasu, łącznie z Bierutem i Stalinem. Kiedy ojciec wychodzi z więzienia i wręcza synowi okulary i kradzione pióro ze złotą stalówką, to ten już nie z przymusu i bez większego zniechęcenia pisze. Pisanie staje się dla niego sposobem na życie. Pisze (jak mu ojciec po wyjściu z wiezienia nakazał) "prawdę" i pisze "co mu każą pisać" . Barwne powojenne pejzaże pełne symboliki miejsc i postaci pięknie opisują powojenną rzeczywistość. Od kolegi z dzieciństwa Henia, po jego mentora i opiekuna "Wujajachu", od wiatraka po kołchozy oraz agitatorów i ich pomagierów.
Dla zwykłego czytelnika sprawą najważniejszą jest fabuła, dla bardziej wyrafinowanego - sposób jej przedstawienia, a dla koneserów również język, którym została przedstawiona. Z lektury tej książki najbardziej zadowoleni będą koneserzy, a najmniej zwykli czytelnicy.
Dyskusja na Klubie zwróciła naszą uwagę na wątki, symbole i styl, które być może w czytaniu przeszkadzały. Sądzę że mimo trudnego poniekąd, zapomnianego języka warto po "Pióropusz" sięgnąć i dać się ponieś tej niekoniecznie przyjemnej, ale szczerej, wspólnej naszej historii.

Józef (DKK Mielec)

P.S.
Spotkanie, jak wspomniał Józef – grillowo-ogniskowe. Pełny (prawie) skład naszego Klubu (jak zwykle dopisał). W lipcu czytamy „Żniwo gniewu” Lucie Di Angeli-Ilovan.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: