Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Mielcu

Wokół twórczości Szekspira

05-09-2012

Kolejne spotkanie DKK odbyło się 31.08.2012 (jak zwykle w ostatni piątek miesiąca). Członkowie klubu skorzystali z zaproszenia Klubowiczów - Bożeny i Grzegorza i dyskusja o twórczości Szekspira odbyła się w pięknym ogrodzie. Każdy z uczestników zaprezentował recenzję utworu, który przygotował do dyskusji.
William Szekspir tworzył w Anglii w drugiej połowie XVI w. jego sztuki grane są do dziś i uważa się je za klasykę teatru. Jest kojarzony przede wszystkim z dramatami takimi jak "Hamlet", "Makbet", "Romeo i Julia", pisał on również komedie. Najbardziej znane to ”Komedia Omyłek”, ”Sen nocy letniej”, ”Wesołe kumoszki z Windsoru”. W sumie w jego dorobku znajduje się ponad 30 sztuk teatralnych. Dyskusja klubowiczów skupiła się na znakomitej komedii, "Poskromienie złośnicy”.
Akcja utworu rozgrywa się głównie w domu Baptysty Minoli. Ma on dwie córki - Katarzynę oraz młodszą Biankę. Obie dziewczyny są ładne, wykształcone, różnią się tylko jednym. Bianka jest spokojna i miła, z kolei Kasia słynie z wrednego charakteru i kąśliwych uwag na każdym kroku. Do Baptysty przychodzi dwóch kandydatów na męża Bianki, z prośbą o jej rękę. Zalotnicy mają jednak pewien problem - mianowicie Baptysta nie chce wydać młodszej córki dopóty, dopóki nie znajdzie się chętny do rękę Katarzyny. A z tym jest duży problem. Rywale postanawiają zawrzeć między sobą układ na czas znalezienia męża dla Katarzyny. W międzyczasie oddzielnie kombinują, jakby tu zbliżyć się do Bianki i zdobyć jej miłość.
Ta składająca się z pięciu aktów komedia jest napisana lekkim językiem. Nie trzeba się długo zastanawiać nad sensem słów. W swoich utworach Szekspir porusza i ukazuje sprawy ludzkie, będące aktualnymi zawsze, bez względu na epokę, historię i obyczaje. Motywami postępowania bohaterów są wielkie namiętności: miłość, nienawiść, zazdrość, chciwość, żądza władzy, żądza posiadania. Pojawiają się tematy zła i dobra, walki o władzę, czemu często towarzyszą strach, chore namiętności, nawet morderstwa. Są to pojęcia ponadczasowe, które obecne są na każdym etapie rozwoju cywilizacji. Szekspir potrafił zaprezentować i poddać analizie jednostkę ludzką w taki sposób, że jego bohaterowie wciąż fascynują i zastanawiają odbiorcę. Przedstawia historie bardzo żywe i konkretne: wkracza w sfery rodzinne, odsłania kulisy nieustannych potyczek małżonków, będących wiecznie żywym i lubianym tematem (Poskromienie złośnicy), wielką, czystą jednocześnie tragiczną miłość pokonaną przez realia świata i ludzi (Romeo i Julia), zło i zbrodnię, która prowadzi do zagłady i niszczy człowieka (Makbet), miłość i zazdrość, która kończy się tragedią (Otello), ogrom problemów ludzkich wynikających często z przepaści między myślą, mówieniem a działaniem (Hamlet).
Dyskusja odbyła się w cudownej atmosferze przy blasku świec. Towarzyszyło jej pieczenie kiełbasek i degustacja specjalności pani domu - proziaków podawanych z masłem czosnkowym.
W spotkaniu uczestniczyło 14 osób. Mamy nową Klubowiczkę.

Gosia K.-G.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: