Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Mogielnicy

Małgorzata Gutowska-Adamczyk: "Cukiernia poa Amorem"

14-06-2012

We wtorek 5 czerwca 2012 roku w Bibliotece Publicznej w Mogielnicy odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania był pierwszy tom sagi rodzinnej „Cukiernia Pod Amorem” pt. „Zajezierscy” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.
Kiedy archeolodzy wykopują zmumifikowane szczątki kobiety, na palcu której znajduje się średniowieczny złoty pierścień, właściciel pobliskiej piekarni „Pod Amorem” Waldemar Hryć rozpoznaje rodzinny, zaginiony pierścień. Jego córka Iga postanawia rozwikłać tajemnicę pierścienia, najpierw starając się zdobyć sam klejnot, a gdy to się nie udaje, przekopuje rodzinne albumy w poszukiwaniu ostatniej – prawowitej właścicielki pierścienia i tożsamości jego „aktualnej” posiadaczki. Dzięki odnalezionym pamiątkom Iga zaczyna poznawać członków rodziny Zajezierskich oraz wiele tajemnic swoich przodków.
Autorka z małego, prowincjonalnego Gutowa przenosi nas równocześnie w świat dziewiętnastowiecznych dworków na Mazowszu, przybliża czytelnikowi historię rodziny Igi,
wszystkich koligacji i tajemnic jakie miały wpływ na ukształtowanie rodu. Autorka ukazuje nam świat kobiet minionej epoki nie mających nawet prawa do głosowania, wpływu na zmiany historyczne i społeczne lub nawet stanowienia o własnej cnocie.
Jest to historia o realiach życia dziewiętnastowiecznych kobiet, ale równocześnie o skomplikowanych relacjach pomiędzy najbliższymi członkami rodziny współczesnej.
Cały urok powieści polega na tym, że możemy smakować klimat dawnych lat, dziewiętnastowieczne koligacje, zajęcia dnia codziennego, życie szlachetnie urodzonych, ich marzenia i tajemnice.Jest tu również pochwała małych miasteczek, pięknie zarysowane stosunki międzyludzkie, wzajemna znajomość i codzienne kontakty z tymi samymi ludźmi bez tłoku i pośpiechu. Czytając tekst, niemalże czuje się smak i aromat „jagodzianek” wypiekanych w gutowskiej cukierni.
Język powieści jest prosty ale nie prostacki, losy bohaterów ukazane z wnikliwą znajomością faktów historycznych.
Czy spełni się przepowiednia starej cyganki? Czy klątwa związana z tajemniczym pierścieniem się dokona? Czy podzieli on skłóconą rodzinę, czy może połączy jej członków na nowo? O dalszych losach bohaterów dowiemy się z dwóch kolejnych tomów : „Cieślakowie” i „Hryciowie”.

Opinie czytelnikow :

Urszula powiedziała, że :
Książka bardzo mi się podobała, dla mnie to doskonała lekcja historii. Przeczytałam wszystkie trzy tomy i czuję niedosyt, ponieważ autorka nie do końca rozwiązala wszystkie tajemnice. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Maria powiedziała, że :
Uwielbiam czytać sagi, na kartkach książki przywiązuję się do jej bohaterów. „Cukiernia Pod Amorem” jest osadzona w polskich realiach, na tle polskich przeobrażeń historycznych. Czyli nasza, swojska. Książka fascynująca, lekka w czytaniu, pobudzająca potrzebę bliższemu przyjrzeniu się swojej rodzinie i jej przodkom. To lektura dla wszystkich.

Marta powiedziała, że „
Nudna jak flaki z olejem, tomiska opasłe, akcja prawie żadna. Ja osobiście lubię sensację, tam przynajmniej się coś dzieje.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: