Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Przemyślu

Mariusz Urbanek: "Broniewski. Miłość, wódka, polityka"

15-03-2012

Marcową lekturą przemyskiego DKK była biografia Mariusza Urbanka poświęcona Władysławowi Broniewskiemu. Już sam tytuł Broniewski. Miłość, wódka, polityka zapowiada, że być może będziemy mogli poznać poetę „prawdziwego”.
Miłość – w sprawach miłości i śmierci człowiek zawsze jest samotny. Podziwiam każdą z kobiet Broniewskiego. Nie były to kobiety słabe i bezwolne, ale przegrały wszystkie w walce z alkoholizmem poety. Życie z tym utalentowanym człowiekiem nie było wyznacznikiem szczęścia osobistego. Rozmowa z adoptowaną córką Broniewskiego Marią Broniewską – Pijanowską mówi o poecie więcej niż 360 stron wcześniejszej biografii.
Polityka – uwikłanie poety w politykę nie wyszło mu na dobre, bo miał sławę z „nadania” był jednym z najbardziej „skłamanych” poetów PRL-u. Zapłacił za to bardzo wysoką cenę. Musiał zrezygnować z części swojego życiorysu i twórczości. J. Giedrojć pisał, że w latach 1944 – 1945 tylko dzięki wierszom Broniewskiego udało się czasem oszukać brytyjską cenzurę, która tępiła wszystkie anty-sowieckie aluzje w Armii Andersa. Wiele wierszy wracało z adnotacją „zatrzymać”. Giedrojć bardzo chciał, by pokazano polskość Broniewskiego i widoczny przez całe życie szlachecko-socjalistyczny patriotyzm. W Jerozolimie powstawały najbardziej gorące anty-sowieckie wiersze, które są mało znane. Po zmianach w połowie lat 90-tych wycofano Broniewskiego z programów szkolnych na wiele lat, dlatego młode pokolenie nie zna tego poety.
Obecnie poezja Broniewskiego wychodzi z „czyśćca”, a po jego twórczość sięgają młodzi artyści. Życiorys poety staje się dla młodych twórców tematem do dyskusji o „tworzeniu i polityce”.
Władysław Broniewski żył w niełatwych czasach i trudno było go wyplątać ze stalinowskich sideł. Wielu ludzi ukrywało swoje myśli, pochodzenie, wiarę, nazwiska, bo ich ujawnienie groziło więzieniem. Wielu podczas rządowych przemówień biło brawa, maszerując przed trybunami. Być może po nocach przezywali to, że zdradzają siebie i innych.
Można zadać pytanie? Czy niezwykłe, nadzwyczajne zdolności człowieka wykorzystane przez różne ogniwa władzy można nazwać „zdradą”. Polityka zawsze była i jest obłudna. Twarze które pokazują nam politycy „Czy one są prawdziwe”. Jakże często bohaterowi dorabia się twarz taką, jaka pasuje politycznie.

Lidia Kiełczyńska
DKK Przemyśl

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: