Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Przemyślu

Spotkanie z Anną Nasiłowską

27-06-2012

12 czerwca 2012 r. w przemyskiej książnicy odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Gościem klubu była Anna Nasiłowska, pisarka, krytyk literacki, profesor literatury, autorka wielu prac historycznoliterackich, tekstów krytycznoliterackich, podręczników oraz dwóch biografii: „Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir” oraz „Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czyli Lilka Kossak. Biografia poetki". Wydane książki prozatorskie autorki dotyczą doświadczenia macierzyństwa „Traktat o narodzinach", "Księga początku", tworzenia się językowego obrazu świata "Czteroletnia filozofka", zauroczenia erotycznego "Historie miłosne". Ostatnia publikacja to powieść "Konik, szabelka"
Dyskusja spotkania koncentrowała się wokół dwóch książek, lektur dyskusyjnego klubu: biografii Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz powieści „Konik szabelka”. Od autorki dowiedzieliśmy się, że praca nad biografią jest ogromnym polem, na którym spotykają się: zasady warsztatu historyka (krytyka źródeł), metody filologii (czytanie tekstów), elementy dziennikarstwa i wreszcie elementy zdecydowanie literackie, które sprawiają, że ostateczny efekt przypomina powieść, tyle że złożoną z elementów nie fikcjonalnych. Wyzwaniem dla biografa jest również nie uleganie ugruntowanemu wcześniej wizerunkowi postaci, w przypadku Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, książkom wspomnieniowym Magdaleny Samozwaniec. Ważne są również zewnętrzne impulsy docierające do autora, czy nawet presja, gdyż są one znakiem oczekiwania na książkę.
O swojej ostatniej powieści „Konik szabelka”, o rodzinie i dziadku – ułanie walczącym w wojnie polsko-bolszewickiej Anna Nasiłowska opowiadała z sentymentem, stwierdziła, że wymagała ona długiego przygotowania i dojrzałości do opowiedzenia zasłyszanych historii, które przez wiele lat były rodzinnym tematem tabu. Pisana była zresztą w tajemnicy przed członkami rodziny. Powieść, w której dzieje rodu przeplatają się z dramatyczną historią Polski to próba zmierzenia się z dziedzictwem historycznym i opowiedzenia na nowo wojny polsko-bolszewickiej. Powieść, w tym roku, została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia.
Na zakończenie spotkania pisarka zdradziła, że kolejną książką, nad którą obecnie pracuje jest biografia.

Katarzyna Bednarz-Soja

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: