Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Przemyślu

J.K.Rowling: "Trafny wybór"

12-12-2012

Trafny wybór J.K. Rowling
w przemyskim Dyskusyjnym Klubie Książki

Joanne Kathleen Rowling, autorka znanej serii książek o Harrym Potterze, wydała długo oczekiwaną, pierwszą książkę dla dorosłych. Krótko po polskiej premierze Trafny wybór trafił do Dyskusyjnych Klubów Książki. 12 grudnia o godz. 18.00 dyskutowano o nowej powieści angielskiej pisarki także w DKK, który co miesiąc spotyka się w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.
Trafny wybór, napisana z dużym rozmachem, pięciuset stronicowa powieść zaczyna się od śmierci. Umiera Barry Fairbrother, mąż, ojciec, mieszkaniec Pagford, ale co najważniejsze członek Rady Gminy. Człowiek ten miał tylu zwolenników co przeciwników, a co najważniejsze był zwolennikiem zintegrowania z Pagford słynącego z niechlubnej opinii Yarvil, które od wieków jest postrzegane jako zbędny balast.
Zwalnia się miejsce w Radzie, wolny jest tymczasowy wakat, który jest niesamowicie atrakcyjnym miejscem pracy, bo można mieć ogromne oddziaływanie na mieszkańców miasta, zwłaszcza na tych, których nie darzy się sympatią.
Rowling buduje postaci drobiazgowo, przechodzi z jednej rodziny do drugiej pokazuje sieć zależności, klaruje społeczność Pagford, której moralność mocno podważa. Nie ma postaci czystych, wszyscy mają coś na sumieniu. Autorka ukazuje ludzkie myśli i przerażające wewnętrzne rozważania na temat rodziny, bliższych czy dalszych sąsiadów.
Mocno przygląda się młodemu pokoleniu, które miota się pomiędzy obciążeniami genetycznymi i naznaczeniem społecznym, a własnymi marzeniami o lepszym życiu. Trudno im jest się wyrwać z naznaczonego kręgu zła, „podłego” życia, a nawet jest to niemożliwe. Autorka piętnuje system, w którym nie ma miejsca dla młodego człowieka dotkniętego biedą, który staje się ofiarą konfliktu członków społeczności Pagford, zapatrzonych w swoje, niezdrowe ideały. Do takich bohaterów należy Krystal, córka narkomanki z Fields, która nie radzi sobie z patologią matki i odpowiedzialnością za brata.
Klubowicze stwierdzili zgodnie, że książka jest mało optymistyczna, ale niestety przedstawia realny obraz społeczeństwa, nie tylko brytyjskiego. Powieść porusza problemy współczesności, takie jak przemoc, nietolerancja, rasizm czy wspomniana patologia. Rowling w sposób błyskotliwy i prowokujący głosi prawdy uniwersalne. Trafny wybór na pewno wzbudza refleksje, ale czy jest to powieść, którą się czyta z wypiekami na twarzy?

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: