Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Stalowej Woli

Martyna Wojciechowska: "Kobieta na krańcu świata"

13-01-2012

Styczniowe spotkanie stalowowolskiego Klubu Dyskusyjnego poświęcone było książce Martyny Wojciechowskiej pt. „Kobieta na krańcach świata”. Razem z autorką przemierzyliśmy niektóre kontynenty, odwiedzając m.in. Boliwię, Argentynę, Wietnam, Zanzibar czy Namibię.

Motywem przewodnim wszystkich reportaży jest kobieta. W Ameryce Południowej poznajemy Carmen – kobietę zapalniczkę, Edith – kobietę gaucha oraz Jacgeline – Miss Świata 1995 . W Azji Wojciechowska prowadzi rozmowę z kobieta – saper, zaś w Wietnamie z Bien Nguyen, która prowadzi pływający biznes. W Afryce Wojciechowska prowadzi nas na spotkanie z Daphne – opiekunką słoni w Kenii.
Historia każdej z tych kobiet jest inna, każda żyje w innym świecie, na co dzień boryka się z innymi problemami, ma inną sytuację materialną.

Carmen (Boliwia) – zmuszana do pojedynku z dwoma facetami, którzy potraktowali ja jak worek treningowy. Kilkakrotnie spadła z dużej wysokości na ring, ciągana za włosy, na jej głowie rozbito krzesło. Ale walczy nadal i nie chce zrezygnować z tego zawodu. Bo dla Carmen bycie zapaśniczką – „walczącą cholitą” to wyróżnienie, gdzie tu w Boliwii w taki właśnie sposób kobiety zarabiają na utrzymanie całych rodzin. I można zadać pytanie – dlaczego?, Czy nie ma innych możliwości, innych zawodów?

Edith (Argentyna) – to kobieta kowboj. Urodzona w siodle, perfekcyjnie rzuca lassem. Ma ostry charakter i nie waha się użyć ostrego noża. Została kowbojem z potrzeby serca, gdyż zakochała się w pracującym na farmie zaklinaczu koni.

Bien Nguyen z Wietnamu ma trzydzieści lat, jest żoną i mamą dwóch synów. Ma swój dom, którym jest pływająca barka w Zatoce. Jej dom jest zarówno miejscem pracy i mieszkaniem dla 15 innych członków rodziny.
W Zanzibarze Martyna Wojciechowska pokazuje nam życie dwóch kobiet, które mają wspólnego męża. Nie mogą ze sobą rywalizować, muszą żyć według ustalonych zasad. Zgodnie z Koranem mężczyzna może mieć do czterech żon, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Dodatkowa małżonka to nie tylko przyjemność, ale też obowiązki i dodatkowe koszty.

Nie każda z przedstawionych historii jest smutna, drastyczna, przerażająca. Każda opowiada czyjś kawałek życia. Wszystkie historie mają jeden czynnik wspólny, a mianowicie wszystkie kobiety są zdeterminowane, wszystkie mają jasno postawione cele, które w pełni realizują.
Mimo trudów, jakie niektóre z nich dotykają, potrafią być szczęśliwe i spełnione.

Podczas dyskusji nie staraliśmy się oceniać opisanych kobiet, ale próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytania: na ile są to marzenia i pasje, a na ile podawanie się tradycji i kultywowanie kultury danego kraju?, czy i dlaczego musza tak postępować?, na ile należy szanować tradycje i czy kosztem życia i poszanowania kobiety?

Nie krytykowaliśmy kobiet, ale tez nie byliśmy w stanie pogodzić się ze wszystkimi zachowaniami. Zaakceptowaliśmy wszystkie odmienności, bo ważna zasadą w życiu każdego człowieka jest i powinna być – tolerancja.

Każdy klubowicz po przeczytaniu lektury mógł wyciągnąć własne wnioski, wzruszyć się i poddać się osobistej refleksji.
Barbara Nowak


W dyskusji uczestniczyło 13 osób - 13 stycznia 2012 r.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: