Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Stalowej Woli

Paulina Wilk: "Lalki w ogniu"

11-04-2012

W dniu 11 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Tematem rozmowy była książka Pauliny Wilk pt. „Lalki w ogniu”. To kolejny reportaż w tym roku, o którym stalowowolscy miłośnicy dobrej książki mieli możliwość dyskutować.
Razem z autorką odbyliśmy podróż przez Indie. Paulina Wilk wprowadziła nas w inny świat, inną kulturę, jakże odmienną dla europejczyka. Przez chwile można było poczuć zapachy Indii, towarzyszyć hindusom na targu, przy porannej toalecie, być obecnym na zatłoczonej ulicy, poruszać się za pomocą rikszy.
Autorka reportażu bardzo delikatnie poprowadziła nas ścieżkami, które wydeptała, nie narzucając swojego spojrzenia i doświadczeń. Przepiękną opowieścią sprawiła, ze każdy kto przeczytał jej reportaż, poczuł jakby sam osobiście przemierzał indyjskimi ulicami, przechodząc obok żebraków, kalek, sam też odkrywał historię i tajemnice, poznawał obyczaje Indii.
Niektóre fragmenty reportażu wprowadziły nas w świat Indii, jaki trudno poznać z perspektywy turysty, bądź przewodnika. Pokazanie życia codziennego, dojazdy do pracy, brudne ulice, żebrzące, okaleczone dzieci, sieroty i starcy, bezdomne rodziny, choroby i niewyobrażalne ubóstwo. To świat, który trudno nam Europejczykom zrozumieć.
Jeden z rozdziałów poświęcony został analfabetyzmowi, czego pretekstem staje się opis wyjątkowego miejsca – College Street.

„Wobec obfitości tych kilku ulic reszta kraju wydaje się literacka pustynią. W innych miastach księgarnie są samotnymi wysepkami, rozrzuconymi w różnych dzielnicach i wybiórczo zaopatrzonymi. Miejsce tak fenomenalne jak College Street mogło powstać tylko w kraju, w którym książka pozostaje świętością, talizmanem”

Po cóż więc powstaje w Indiach ogromne targowisko książek, jeśli w większość kraju panuje analfabetyzm.! Jeśli czytelnictwo w tym wielomilionowym kraju to przywilej dostępny dla wybranych, a być czytelnikiem to należeć do elitarnego klubu.
A może to jest dobry czas, by zacząć pokonywać te bariery!

Paulina Wilk, nieco inaczej pokazała Indie i sprawiła, iż niektórzy klubowicze, którzy planowali podróż do tego kraju, jednym słowem wyleczyli się z marzeń. Jednakże książka – reportaż została przyjęta przez wszystkich z dużym aplauzem i zaliczona do książek z gwiazdką (*).
Barbara Nowak

W spotkaniu uczestniczyło – 9 osób – 11 kwietnia 2012 r.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: