Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Stalowej Woli

Szymon Hołownia: "Ludzie na walizkach. Nowe historie"

12-09-2012

Po wakacyjnej przerwie, uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki, ponownie spotkali się w Czytelni Głównej MBP w Stalowej Woli. W czasie tej dwumiesięcznej przerwy mieli za zadanie zapoznać się z książką Szymona Hołowni pt. „Ludzie na walizkach”. Z dużą niecierpliwością , a zarazem niepokojem oczekiwałam na spotkanie z klubowiczami. Z jednej strony chciałam poznać opinie i recepcję książki, z drugiej obawiałam się, iż termin letni, mógł okazać się niezbyt fortunnym czasem na tego typu lekturę.

Ale cóż! Stało się. Lektura zadana, a i czasu sporo na przemyślenia.
Nadszedł dzień 12 września czyli czas spotkania. Dla większości uczestników DKK była to pierwsza styczność z książkami Szymona Hołowni, mimo, iż w naszej stalowowolskiej bibliotece można znaleźć wiele innych jego tytułów.
 
Szymon Hołownia w książce „Ludzie na walizkach” przedstawia nam zbiór swoich rozmów z osobami, które doświadczyły w swoim życiu cierpienia, bólu, czy to w wyniku śmierci bliskich, czy tez nieuleczalnej choroby. Sa także wywiady z osobami, które wiele doświadczyły, jak między innymi: matka, której córka popełniła samobójstwo, bo przez prawie całe życie borykała się             z chorobą psychiczną; ojciec, którego córka zginęła w wypadku samochodowym, syn, który stracił matkę. Na łamach ksiązki znajdziemy opowieści 20 osób, tych sławnych, jak Bogusław Kaczyński, Janina Ochojska, ks. Adam Boniecki, Maciej Kozłowski i mniej znanych. Każda z tych rozmów jest autentyczna, przepełniona bólem, cierpieniem i pokorą. Są to świadectwa ludzi, którzy pomimo choroby i bardzo trudnych chwil, próbują żyć i walczyć, tym samym dając świadectwo.
 
Aleksander Gudzowaty: „…cierpienie to jedna z form bytu. Kto przez nie przeszedł, ma większy szacunek do przytrafiającego mu się dobra, ba – umieć je nawet zauważyć. Trochę cierpienia nikomu nie zaszkodzi. Chociaż trochę, minutę, fragment…”
 
Tadeusz Broś (alkoholik), dziennikarz, aktor: „…czy jest sens tak żyć, czy warto wspinać się tak wysoko, by później tak nisko upaść. (…) Ta choroba wpycha cię w błoto, ale jeśli się z niego obmyjesz, zauważysz, że jest wiosna, ludzie, z którymi można zamienić parę słów, ze życie to coś więcej niż wegetacja, (…) – życie naprawdę jest piękne”.
 
Janina Ochojska-Okońska – szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej: „Nauczyłam się przyjmować to, co przynosi czas, nie walczyć na siłę o to, co wydaje mi się, ze będzie dla mnie dobre. Pragnienia są po to, aby je spełniać, ale potrzebna jest pokora, która daje umiejętność harmonijnego życia. (…) Każdy z nas jest wyjątkowym człowiekiem. Skoro mam poczucie sensu życia, to moja choroba była darem. Mam swoje jedyne, niepowtarzalne życie”.
 
To tylko nieliczne fragmenty rozmów, jakie prowadzi Szymon Hołownia. Czyni to w sposób bardzo subtelny i pozwalający swoim rozmówcom na podzielenie się swoimi doświadczeniami. Każda rozmowa to emocje i przeżycia, wzruszające, ale czegoś nas uczące.
 
Rozmawiając o książce Szymona Hołowni, postawiliśmy sobie kilka pytań: czy potrafimy godzić się z własnym losem, czy nasze codzienne doświadczenia nas czegoś uczą, czy i jak patrzymy na cierpienia innych, bliskich, znajomych nam osób?.  Nie oczekiwaliśmy jednak na nie odpowiedzi już zaraz, lecz były to tematy do własnych przemyśleń.
 
Na koniec stwierdziliśmy, ze lektura Szymona Hołowni nie była książką łatwą do czytania, gdyż bagaż przeżyć ludzkich jest ogromny i bardzo trudny. Ale mimo wszystko książka, jest bardzo optymistyczna a szczególnie ludzie, dzielący się swoimi doświadczeniami. Każdy z nas musi się z pewnymi rzeczami zmierzyć, nad czymś się zastanowić.
                                                                                                        Barbara Nowak
 
W spotkaniu uczestniczyło 12 osób – 12 wrzesień 2012
 
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: