Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Strzyżowie

Maria Nurowska: "Nakarmic wilki", "Requiem dla wilka"

31-07-2012

„- Każdy z nas nosi w sercu wiele wilków, miłość, gniew, odwagę, strach... Przeżyją tylko te, które nakarmisz.”

 

Kolejne - szóste już - spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 26 lipca. Był to wyjątkowy dzień, ponieważ świętowaliśmy wspólnie imieniny naszych dwóch koleżanek. Ponadto dzieliliśmy się wrażeniami z wakacyjnych podróży. Natomiast ci, którzy dopiero zamierzali wyjechać, opowiadali o swoich planach.

            Przedmiotem dyskusji podczas spotkania Klubu stała się powieść Marii Nurowskiej Nakarmić wilki oraz kontynuacja tej książki pt. Requiem dla wilka. Autorka przedstawia w nich losy dwóch młodych kobiet: Katarzyny – absolwentki SGGW, która w Bieszczadach zbiera materiały do pracy doktorskiej o wilkach, a następnie Joanny – absolwentki łódzkiej Filmówki. Zamierza ona nakręcić dokument o wybitnym reżyserze Jerzym Glinickim, lecz wkrótce odkrywa prawdę o śmierci Kasi i zaczyna podążać po jej śladach. Niewątpliwie można uznać, że kobiety te połączyła niezwykła miłość do wilków zamieszkujących bieszczadzkie lasy.

            Jak zgodnie stwierdziliśmy obydwa utwory Nurowskiej są ciekawe, łatwe w odbiorze, sprzyjające wakacyjnemu wypoczynkowi. Toteż określiliśmy je jako „lekkie lektury wakacyjne”, które z pewnością cieszą się dużą popularnością wśród czytelników.

            Ogromne zainteresowanie wzbudziło w nas miejsce akcji powieści – bieszczadzka drewniana chata w lesie oraz życie bohaterów w tych prymitywnych warunkach.

Postacią, która szczególnie zaintrygowała członków DKK był Olgierd, naukowiec, leśnik, zawsze tajemniczy indywidualista. Dlatego też zastanawialiśmy się czy miłość, która połączyła go z Joanną przetrwa. Czy stworzą szczęśliwą rodzinę?

            Niestety, naszej aprobaty nie uzyskał niemal baśniowy wątek przyjaźni głównych bohaterek z watahą wilków. Silna więź łącząca obie kobiety z dzikimi przecież zwierzętami wydaje się wręcz nierealna, fantastyczna. Za zbędne uznaliśmy też włączenie do powieści wydarzeń i postaci z życia politycznego współczesnej Polski. Doszliśmy również do wniosku, że druga część powieści Nurowskiej jest właściwie powieleniem pierwszej. Nowa bohaterka coraz bardziej utożsamia się z Katarzyną: lubi przebywać na Harhajce, obserwuje wilki, zaprzyjaźnia się z nimi, a nawet zakochuje się w Olgierdzie. Jednak dopiero dzięki Joannie wyjaśniona zostaje sprawa zabójstwa Katarzyny Lewickiej.

            Powieści Marii Nurowskiej polecamy na dalszy czas wakacyjnego odpoczynku.    

 

Opracowała Monika Śledziona

DKK przy BPGiM w Strzyżowie

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: