Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Torkach

Małgorzata Gutowska-Adamczyk: "Cukiernia pod Amorem"

29-10-2012

   Jeden pierścień, a tak wiele historii… Ten element biżuterii stał się głównym wątkiem trylogii Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk „Cukiernia pod Amorem”. A zaczęło się od wykopalisk na rynku w Gutowie, gdzie archeolodzy dokonują nietuzinkowego odkrycia. Współczesna miejscowość, rok 1995 i Iga, która chce poznać przeszłość pierścienia i jego losy. Niełatwo jest jej rozwikłać rodzinną tajemnicę. Autorka, by ubarwić i jeszcze bardziej „wciągnąć” czytelnika wplata historie innych bohaterów…

            W pierwszej części, oprócz teraźniejszości przenosimy się do XIX wieku, do rodu Zajezierskich. Malowniczy świat arystokracji i ubogi świat chłopów. Czytamy jak ówczesne kobiety radziły sobie z codziennością, mężczyznami, trudami źle podjętych decyzji. Mężczyźni wielkiego honoru, mądrości i słabości do pięknych kobiet. Szczegółowo pokazany jest skrawek życia każdego z bohaterów. Beztroski czas pełen bali, polowań, spacerów. Powieść poprzeplatana historiami, które łączą się w całość i mają konsekwencje aż do czasów współczesnych.
            Rodzina Zajezierskich, która przeżywa swoje wzloty i upadki. Czytelnika szybko wciąga opis ich codziennego życia. Czytając to teraz, wydawać by się mogło, że tamto życie było niezwykle trudne, ale za to szczęśliwe. Kobiety były skazane na żywot, który z góry był ustalony przez rodziców. Z czasem jednak godziły się ze swym losem. Niejednokrotnie prowadziły podwójne życie, gdzie mogły poddać się swym fantazjom i namiętnościom, spełniać swoje marzenia.
            Interesujące jest to, że edukacja klasy wyższej była na wysokim poziomie. Znajomość języków obcych i płynne posługiwanie się nimi było dla nich na porządku dziennym. Przyglądamy się przygotowywaniu dzieci do dorosłego życia, czy też podążaniu za nowinkami technicznymi i wdrażaniu je w życie. Autorka poświęca wiele uwagi na to, by jak najdokładniej przybliżyć czytelnikowi czasy XIX wieku.
            II tom jest kontynuacją historii rodów z pierwszej części. A Iga jest coraz bliżej odkrycia zagadki pierścienia. Jednocześnie napotyka ją jeszcze więcej trudności. To jej nie zniechęca, dzięki temu poznaje losy Cieślaków. Rodzinie tej poświęcony jest właśnie II tom trylogii. Hrabia Tomasz czy jego siostrzenica Grażyna Toroszyn, barwne postacie, jedni
z wiodących bohaterów. Tłem dla nich są czasy I wojny światowej.
Autorka zabiera tez nas do Nowego Świata, gdzie Marianna od nowa zaczyna swoje życie
z nieślubnym dzieckiem – Pawłem. Przed losem nie można uciec, doskonale przekonuje
się o tym biologiczny ojciec Pawła hrabia Tomasz.
            Swobodnie się czyta kolejne strony utworu. Wszystkie archaizmy są wyjaśnione. Dzięki nim czytelnik czuję się dokładnie jak w „tamtych” czasach. Opisy bohaterów i miejsc pobudzają wyobraźnię. Nie są one długie, to też nie zagmatwają powieści. Wręcz idealny scenariusz dla naszej wyobraźni. Przejścia między historią jednej rodziny a drugiej i miejsc są dobrze skonstruowane. Nie sprawia to chaosu i zagubienia dla odbiorcy. Ciekawym elementem jest umieszczenie drzewa genealogicznego głównych rodzin i alfabetyczny spis wszystkich osób występujących. Bez trudu możemy przypomnieć sobie kim jest dana postać.
            Małgorzata Gutowska - Adamczyk nie tylko jest pisarką, ale też historykiem teatru, scenarzystką filmową, dziennikarką. Jej książki cieszą się niezwykłą popularnością. „Cukiernia pod Amorem” zdobyła tytuł bestsellerowej powieści.
            Adresatem książki może być młodzież jak też dojrzałe kobiety. Młode osoby czytając zapoznają się z historią, taką od strony zwykłej codzienności, nie zawsze optymistycznej. Postawy życiowe i podjęte decyzje, które mają wpływ na późniejsze życie. Warto poświęcić dłuższą chwile na przemyślenia i nie dać się ponieść chwili. A z drugiej strony korzystać
z okazji i nowych doświadczeń. Postawy kobiet z powieści są różnorodne, lecz każda ma swoje plusy i minusy, dzięki temu każda czytelniczka może odnaleźć własne cechy i ich zalety, ale też mankamenty własnych podstaw. Co skłania do refleksji.
            I i II część trylogii jest przekrojem historii od XIX wieku po XX. Przeplatanie losów
i krzyżowanie się życiowych dróg. Opisy codzienności. Pokazanie ludzkich słabości
i pragnień. Radości i dramaty. Życie i śmierć. Dawne i nowe czasy. Kontrast krajów. To wszystko (i jeszcze więcej) znajduje się w tych książkach.
Jak najbardziej pozytywne odczucia po przeczytaniu. Warto zajrzeć do „Cukierni pod Amorem” i poznać losy rodzinnego pierścienia…
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: