Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Ustrzykach Dolnych

Spotkanie z Barbarą Ciwoniuk

25-09-2012

Pisze książki z życia młodzieży

Miała pracę biurową. Nie planowała być pisarką, ale los życiowy sprawił, że nią została. Pisze książki od 10 lat, a trzy z nich otrzymało wyróżnienia.
Barbara Ciwoniuk, bo o niej mowa, była gościem spotkania autorskiego w ramach DKK, które odbyło się 9 wrzesnia  w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. prof. E. Wanieka w Ustrzykach Dolnych. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z miejscowych szkól i czytelnicy biblioteki.
Barbara Ciwowniuk ma na swoim koncie pisarskim ponad 10 książek. Wśród nich znalazły się m.in.: „Igor”, „Rokko”, „Ania”, „Wakacje z gangsterem”, „Musisz to komuś powiedzieć”, „A jeśli zostanę” i „Uciec jak najbliżej”.
Debiutowała wydaną w 2005 r. książką „Igor” (wznowienie w 2011 r.), opowiadają o bohaterze o tym samy imieniu, który jest dyslektykiem. Książka ta otrzymała nominację przez Polską Sekcję IBBY do programu „Wybitne książki dla młodych osób z dysfunkcjami - edycja 2007”. Poza tym zostały wyróżnione inne jej dwie książki: „Ania” (nominacja do nagrody Książka Roku 2007 Polskiej Sekcji IBBY) i „Musisz to komuś powiedzieć” (wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY).
W trakcie spotkania pisarka przybliżyła treść swoich książek, które w większości są adresowane do młodzieży, bo o ich problemach traktują. Wyjątek może stanowić książka „Wszystko inne poczeka”, napisana bardziej dla dorosłego odbiorcy (powstała jako odskocznia od dotychczasowego nurtu pisarskiego).
„Jestem autorką powieści poruszających dylematy z życia młodzieży. Piszę o sprawach istotnych: ogromnej roli przyjaźni, potrzebie szczerości i bliskości, pierwszych uczuciach, konieczności szukania własnej drogi i sensu życia. Niestety w życie nastolatków często wkradają się problemy, z którymi sami sobie nie radzą. Są to: brak zrozumienia, samotność, bieda, wykluczenie, agresja, konflikty z dorosłymi i z rówieśnikami, wreszcie - choroba czy śmierć bliskich, niepełnosprawność. W moich książkach staram się wskazywać najprostsze drogi wyjścia z trudnych sytuacji. Często są to zwykłe przyznanie się do błędu czy szczera rozmowa z przyjacielem, rodzicem, a nawet z nauczycielem” - napisała na swojej stronie internetowej Barbara Ciwoniuk.
Po zadanych pytaniach ze strony młodzieży i odpowiedzi na nie przez pisarkę, mogliśmy się dowiedzieć m.in., że poza pisaniem książek, lubi oglądać filmy i czytać książki, i to nie tylko te z beletrystyki. Jak przyznała, nie pomyślałaby, że przeczyta Harrego Pottera J. Rowling czy „Wiedźmina” A. Sapkowskiego. Zresztą zachęcała młodzież do czytania (nie tylko swoich książek), wskazując na jego wielorakie korzyści w procesie rozwijania osobowości.
Na koniec nie zabrakło oczywiście możliwości zdobycia autorskiego podpisu Barbary Ciwoniuk, który złożyła na książkach i okolicznościowych folderach.

WD


Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: