Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Zabratówce

Anna Onichimowska: "Koniec gry"

14-08-2012

Pierwszą pozycją jaka została poddana ocenie uczestników czerwcowego spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki LUBIĘ TO! była najnowsza powieść Anny Onichimowskiej Koniec gry. Jest to utwór przeznaczony dla nieco starszej młodzieży i traktuje o problemach bliskich współczesnym młodym ludziom. Dzisiejszy świat kusi wolnością, ogólnym wyzwoleniem, wszelkiego rodzaju dobrami, które są na wyciągnięcie ręki. Będąc młodym człowiekiem trudno się oprzeć pokusom łatwego i przyjemnego życia. Takie dylematy nie są obce również głównemu bohaterowi powieści, Alkowi. Alek ma 17 lat, jest uczniem liceum, mieszka na obrzeżach Warszawy z rodzicami, starszą siostrą i bratem bliźniakiem. Relacje z bratem nie należą do najlepszym. Alek i Andrzej różnią się od siebie wyglądem, zainteresowaniami, poglądami, chodzą do innych szkół, mają innych znajomych. Andrzej wie co będzie w życiu robił, a Alek wciąż poszukuje swojej drogi. Dla rodziców to Andrzej jest bardziej męski i zdecydowany. Najwięcej zrozumienia w rodzinie dla Alka ma jego siostra. Autorka w ciekawy sposób kreśli obraz przeciętnej polskiej rodziny, w której matka wciąż zapracowana zajmuje się domem i dziećmi, a ojciec zarabiając pieniądze, pojawia się w domu tylko czasami i kompletnie nie nadąża za życiem swojej rodziny. W tych krótkich chwilach kiedy jest, spędza czas głównie przed telewizorem zamiast zainteresować się tym co się zmieniło u jego dzieci. Z tego punku widzenia powieść daje do myślenia także rodzicom, którzy zmagają się z trudem wychowania dzieci, aby wystrzegać się tego typu błędów. Życie rodzinne nie poukłada się samo, wciąż należy trzymać rękę na pulsie, żeby w pewnym momencie nie było za późno. To jak się potoczyły losy Alka miało swoje źródło również w rodzinie. Chłopak poszukując swojego miejsca w życiu, zmaga się również ze swoją seksualnością. Jego związki z dziewczynami kończą się porażką. W końcu odkrywa, że jest gejem. To niesie za sobą nieodwracalne decyzje, potępienie środowiska w jakim żyje, a co najważniejsze rodziny. Autorka zwróciła uwagę na ogromną rolę mediów w życiu młodych ludzi, a szczególnie portali społecznościowych, które mogą budować, ale też niszczyć, tak jak to się stało w przypadku Alka.
Młodzież która podjęła dyskusję na temat książki, jest dość mocno związana z kościołem katolickim. Dla nich homoseksualizm nie idzie w parze z przekonaniami religijnymi, ale to nie znaczy, że potępiają tego młodego człowieka tak jak zrobili to jego rodzice i koledzy. Zawsze należy pamiętać, by sądzić nie człowieka, ale jego czynny. I starać się mu pomóc, a nie wyrzucić na margines społeczny. Dlatego młodzież mocno skrytykowała zachowanie rodziców Alka, którzy wyrzekli się swojego syna tylko dlatego, że był gejem, a przecież to rodzice, jako pierwsi, powinni wybaczać albo przynajmniej próbować zrozumieć swoje dziecko, bo jeśli nie oni to kto?
Podsumowując, czas przeznaczony na przeczytanie tej powieści nie będzie czasem straconym. Polecam, a mówiąc w imieniu klubowiczów, polecamy, zarówno młodzieży jak i rodzicom. Często zdarza się nam wypowiadać krzywdzące sądy o czymś lub o kimś bez głębszego zastanowienia. Jednak czy osądzalibyśmy równie łatwo gdyby ten problem dotyczył bezpośrednio nas lub naszych bliskich? Może ta książka skłoni do refleksji nad życiem i wyborami jaki wciąż człowiek podejmuje bez względu na wiek.
Irena Szczypek
Moderator Młodzieżowego DKK LUBIĘ TO! w Zabratówce.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: