Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Zabratówce

Anna Łacina: "Czynnik miłości"

06-12-2012

Kolejne spotkanie młodzieżowego DKK było poświęcone książce Anny Łaciny „ Czynnik miłości” i jak wskazuje tytuł, książka jest o miłości. Miłości młodzieńczej, miłości dojrzałej, miłości trudnej i toksycznej, ale też pięknej. Miłość ma wiele barw i autorka pokazała w tym utworze całe spectrum tego uczucia jakim jest miłość.

Główne bohaterki powieści to Patrycja i Magda uczennice liceum. Obie mają niekoniecznie takie rodziny jakie chciałyby mieć. Magda wychowywana jest  przez samotną  matkę, która nieustannie poszukuje miłości, a Patrycja ma toksycznego ojca, który poniża na oczach znajomych jej matkę. Życie w ich rodzinach dalekie jest od ideału, to wpływa na to co czują i jak oceniają siebie. Magda nie wierzy w siebie, ukrywa się na forach internetowych pod zdjęciem przyjaciółki i pisze o sobie nieprawdę. Patrycja marzy o miłości jak z powieści. Magda poznaje w sieci autora wierszy. Kiedy spotykają się w realnym świecie okazuje się, że jest  to chłopak, który lubi ją poniżać i jest wobec niej okrutny. Patrycja natomiast, zapala się ogromnym uczuciem do kogoś, kto zamieszkał obok, a swoją fizycznością przypomina jej bohatera powieści „Zmierzch”. Pierwsza z nich musi się przekonać, że poszukiwała miłości daleko, a nie widziała wspaniałych ludzi wokół siebie, druga natomiast styka się z problemem choroby swojego ukochanego.

Zainteresowanych co wydarzyło się na dalszych stronach powieści odsyłamy do książki. My natomiast zajmiemy się wnioskami jakie po tej lekturze wyciągnęła młodzież, bo przecież o to tutaj chodzi. Książka nie wywarła na klubowiczach takiego wrażenia jak „Koniec gry” A. Onichimowskiej, ale też ciężar tematu był inny. Ze względu na to, że członkowie Klubu to chłopcy i dziewczęta, mieliśmy do czynienia z dwoma punktami widzenia tych samych spraw. Chłopcy, albo raczej młodzi mężczyźni inaczej postrzegają sferę uczuć, są bardziej pragmatyczni i nie podchodzą do tego tak emocjonalnie. Jak powiedział jeden z nich, głupotą według niego było zachowanie Patrycji, która godzinami stała w łazience czekając, aż jej ukochany pojawi się na sąsiednim podwórku. I tu rozgorzała dyskusja na temat tego co miłość  robi z umysłem. Ale żeby poczuć jej magię trzeba się zakochać. Kto jeszcze nie kochał, temu trudno pojąć co chemia miłości potrafi zrobić z człowiekiem i wiek nie ma tu żadnego znaczenia, ponieważ jej działanie jest ponadczasowe. Była też dyskusja na temat relacji jakie panują między rodzicami. Klubowicze opowiadali własne doświadczenia, przedstawiali swój punkt widzenia i zwrócili uwagę jak ogromną rolę odgrywają doświadczenia wyniesione z domu i przykład rodziców na późniejsze bliskie relacje z płcią przeciwną.
Podsumowując, pozycja warta przeczytania, ponieważ dostarcza refleksji na temat życia, miłości, rodziny i tego jacy jesteśmy. Pokazuje też jakie to ważne, aby budować w sobie poczucie własnej wartości, ponieważ jest ono największą obroną przed złymi uczuciami i złymi zachowaniami innych ludzi, a szczególnie tych, którzy zyskując nad nami uczuciową władzę chcą jej użyć przeciwko nam.
Irena Szczypek
Moderator Młodzieżowego DKK LUBIĘ TO! w Zabratówce.
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: