Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Zabratówce

Ewa Nowak: "Bardzo biała wrona"

10-12-2012

Pewnego jesiennego wieczoru wnikliwej ocenie młodzież poddała książkę jednej ze swoich ulubionych autorek Ewy Nowak. Była to powieść pt : „Bardzo biała wrona”.

Powieść traktująca o bardzo ważnych problemach okresu dojrzewania i co tu dużo kryć, również o miłości, ale autorka skupia się bardziej ja jednej odmianie miłości, miłości toksycznej, która w konsekwencji może doprowadzić do tragedii.
Główna bohaterka ma na imię Natalia, mieszka z rodziną w Warszawie, jest uczennicą liceum.  Natalia to spokojna i wrażliwa dziewczyna dorastająca w kochającej się rodzinie. Ma cudowne przyjaciółki i sympatycznych kolegów. Jej rodzice postanawiają adoptować małego chłopca. To częściowo zmienia jej rodzinne życie, ale nie na tyle aby poczuła się niekochana. Pewnego dnia poznaje przystojnego chłopaka o imieniu Norbert. Wtedy nic nie wskazuje na to, że ich znajomość przerodzi się w coś trwałego, a później groźnego dla niej samej. Norbert ma w sobie coś tajemniczego co ją jednocześnie pociąga i odpycha. Później zrozumie, że był to strach, którego początkowo nie umiała zinterpretować, bo miłość sprawia że świat różowieje, a kochana osoba jest bez wad.
Więcej znajdziecie w powieści, bo warto po nią sięgnąć. Młodzież z Klubu DKK „LUBIĘ TO!” również bardzo pozytywnie oceniła utwór. Tego typu literatura rzuca nowe światłom na problemy z którymi niestety część młodych ludzi się styka. Ważne jest to aby wiedzieć co nas może we wzajemnych relacjach zaniepokoić, co może sprawić że zapali się czerwone światło z napisem Uwaga!, dzieje się coś niedobrego. W podobnych sytuacjach warto mieć oparcie w rodzinie, przyjaciołach. Natalia nie chciała słuchać głosu przyjaciółki, kolegów z klasy, zbyt długo zwlekała z tym aby ich opinia była istotnym głosem przeciw jej chłopakowi. Natomiast Norbert sprytnie oplatał ją pajęczyną, uzależniając od siebie, kontrolując jej zachowania, emocje i postępowanie. Była to przemoc psychiczna w czystej postaci. Jest ją dużo trudniej zauważyć osobom z zewnątrz niż przemoc psychiczną, która pozostawia widoczne ślady na ciele. Powieść mocno przemówiła do wyobraźni młodych ludzi, którzy sami zauważyli podobne zachowania wśród swoich rówieśników i poddali je ocenie. To istotna zasługa tej książki, bowiem zwraca uwagę na poważny problem i pokazuje jak być ostrożnym i kiedy powiedzieć dość drugiej osobie. Autorka przedstawiła symptomy, które mogą być zwiastunami tego, że uczucie które łączy dwoje ludzi nie zmierza we właściwym kierunku i nie przyniesie szczęścia.
Gorąco polecamy, bo lektura wzbogaca wiedzę o zawiłościach ludzkiej psychiki.
Irena Szczypek
Moderator Młodzieżowego DKK LUBIĘ TO! w Zabratówce.
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: