Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849185 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Lesku

Spotkanie z Wiesławem Rychlickim - autorem książek z dziedziny fizyki i informatyki.

20-12-2013

Przedświąteczne spotkanie uczestników leskiego DKK miało nieco inny charakter. I choć temat dalece odbiegał od literatury pięknej wzbudził szczere zainteresowanie. Mowa była o fizyce, w czasach szkolnych często trudnej i niezrozumiałej, potem zapomnianej. Wydawało się, że temat ten jest zupełnie nie na miejscu i nikogo nie zainteresuje. Ale szybko te obawy zostały rozwiane.

           Wszyscy obecni za sprawą naszego gościa - Wiesława Rychlickiego - przenieśli się do krainy elektrotechniki. Wiesław Rychlicki, nauczyciel matematyki, informatyk-programista i autor już trzeciej książki próbował pokazać fizykę z innej strony. Właśnie niedawno na rynku księgarskim ukazała się jego książka o majsterkowaniu z zastosowaniem elementów fizyki pt. Nic prostszego. Od obwodu elektrycznego do pierwszego robota. Próbuje w niej zainteresować ludzi młodego (i nie tylko) pokolenia prostymi rzeczami, pobudzając młodzieńczą wyobraźnię do działania i doświadczeń z zastosowaniem baterii.

            W książce napisanej w bardzo prosty i przystępny sposób wesoły Lutek oprowadza czytelnika po krainie elektrotechniki. Jeśli czytelnik zastosuje się do instrukcji zawartych w książce może sam skonstruować w prosty sposób różne rzeczy, nawet robota. Uczy się przy tym podstawowych pojęć fizycznych, które na pewno poprzez własne eksperymenty trafiają łatwiej do głowy.
            Pokazywanie fizyki w sposób jak to robi W. Rychlicki sprawia, że można się z nią zaprzyjaźnić, a nawet pokochać. A gdyby ktoś połknął bakcyla eksperymentowania można osiągnąć wiele w tej dziedzinie. W tym właśnie może pomóc książka wydana w wydawnictwie Helion, specjalizującym się przede wszystkim w literaturze informatycznej.
            Uczestnicy spotkania zobaczyli widoczne efekty eksperymentów. Poruszające się szczotki, szczoteczki, które są w stanie omijać przeszkody na podłodze to naprawdę coś niesamowitego!!! Panie były szczególnie zainteresowane wykorzystaniem prostych robotów w codziennych pracach domowych. Choć już korzystamy z urządzeń o jakich nasze babcie nie miały pojęcia, to przyszłość niesie jeszcze więcej niespodzianek. Każda kobieta wie ile sił wymaga tradycyjne sprzątanie. Ale może dożyjemy czasów, gdy pod strzechę przeciętnego Kowalskiego zawita odkurzacz nie wymagający dotyku ludzkiej ręki. Niestety, tego typu cuda techniki nie są jeszcze dostępne dla każdego.

Przedświąteczne porządki będą musiały panie zrobić jeszcze w tradycyjny sposób, czyli własnymi rękami, odczuwając często ból kręgosłupa. Ale być może już niedługo młodzi majsterkowicze rozpoczynający swą przygodę z fizyką od zabaw z bateriami, doświadczeń z obwodami elektrycznymi, wejdą na wyższy poziom fizyki. Może skonstruują robota, który stanie się czymś powszechnym w codziennym życiu pani Kowalskiej czy pani Nowakowej

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: