Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26855020 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Lesku

Ślady na piasku", "Rubinowa broszka"

28-02-2013

Lutowe spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki w Lesku zostało poświęcone wspomnieniom kresowian.

Z Tarnopola do Argentyny. Kresowa rodzina w wojennej zawierusze – brzmi podtytuł książki Ślady na piasku autorstwa Pani Ewy Krystyny Hoffman-Jędruch.  
 Jest to pamiętnik autorki, o tyle niezwykły, że zbiorowy. Książka łączy wspomnienia autorki ze wspomnieniami jej matki, brata, wuja i ciotki. Pamiętnik przedstawia realia życia rodu Hoffmanów od połowy XIX wieku do 1948 roku na tle wydarzeń historycznych. Ojciec autorki ginie w Katyniu, matka zostaje wywieziona do obozu pracy w Kazachstanie. Kiedy Lwów trafia w ręce Rosjan autorka ma 18 miesięcy. Dzięki ludzkiemu odruchowi oficera Armii Czerwonej unika wywózki na Syberię.  Jej matka dołącza w 1941 roku do powstającej tam armii polskiej. Przemierza Bliski Wschód zdobywając coraz wyższe stopnie wojskowe, by w końcu dotrzeć do Londynu. Po odnalezieniu córki, emigrują do Argentyny.  
 Zapisane wspomnienia są niezwykle wzruszające. Autorka pisze barwnie i obrazowo. Książka jest bogato ilustrowana i pięknie wydana. Jest prawdziwą ucztą dla zmysłów czytelnika.
Książka ta spotkała się z pozytywnymi reakcjami uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki. Chociaż za oknem nadal zimowa zawierucha Panie jak co miesiąc stawiły się licznie na spotkanie, żeby móc podzielić się wrażeniami nie tylko na temat książki opisanej powyżej, ale również drugiej ciekawej pozycji jaką jest Rubinowa broszka autorstwa Andrzeja Skibniewskiego.
Jak głosi podtytuł jest to Lwowska historia w listach opisana.  Autor, przeprowadzając remont domu natknął się na kuferek z pamiątkami z lwowskich czasów. Były to m.in. listy przewiązane wstążką, ponumerowane i opatrzone datami. Jedną z tych pamiątek była rubinowa broszka Jego matki, w której brakowało wielu kamieni- sprzedanych podczas głodu, gdy Lwów był okupowany. Jak pisze autor w epilogu: „W broszce tej widzę świadectwo charakteru i duszy kresowej. Brak kamieni to dla mnie także symbol przemilczanych do dzisiaj spraw i doświadczeń bolesnych, planów i marzeń niespełnionych. To symbol pożegnań na zawsze, gwiazd oglądanych podczas mroźnych nocy w lasach Korczunka, Starobielska i Workuty, na pustyni w Egipcie i pod Monte Cassino[…]Są w niej przemilczane doświadczenia wielu tysięcy Kresowian, ludzi stamtąd, zza Buga. To symbol nadziei, że złe czasy przecież trwać wiecznie nie będą i że wszyscy powrócą kiedyś do swych domów. Że znowu będzie tak, jak miało być.”
                                                           Joanna Krawczyk
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: