Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853940 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Leżajsku

Koziołek Krzysztof: "Świeta tajemnica"

18-06-2013

 

Zabójcza spowiedź
 
12 czerwca 2013 roku leżajski Dyskusyjny Klub Książki zajął się rozwikłaniem Świętej tajemnicy Krzysztofa Koziołka.
 
Krzysztof Koziołek jest głównym przedstawicielem w Polsce nurtu tzw. kryminału skandynawskiego.Jest także autorem powieści sensacyjnych, przygodowych oraz thrillerów.
Rocznik 1978, zielonogórzanin mieszkający w Nowej Soli, z wykształcenia budowlaniec
i politolog, z zawodu pisarz i dziennikarz. Pasjonat górskich wędrówek, zapalony kibic żużla i fan serialu „Na południe”.
W dorobku ma siedem wydanych powieści:
„Droga bez powrotu” (2007)
„Święta tajemnica” (2009)
„Miecz zdrady” (2010)
„Premier musi zginąć” (2011)
„Trzy dni Sokoła” (2011)
„Bóg nie weźmie w tym udziału” (2012)
„Instrukcja 0066” (2012)
Za „Świętą tajemnicę” autor otrzymał nominację do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego
2009, za „Miecz zdrady” został zgłoszony do Paszportu Polityki 2010 a także nominowany do
Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2010.
W 2011 autor otrzymał Lubuską Nagrodę Literacką dla najbardziej obiecującego
lubuskiego pisarza
 
            Święta tajemnica  to powieść kryminalna, której głównym bohaterem jest młody ksiądz Sambor, mieszkający i pracujący w prowincjonalnym mieście. Pewnego dnia ksiądz wysłuchuje spowiedzi mężczyzny, który porwał, torturował i zabił ośmioletniego chłopca. Zbrodniarz morduje kolejne dzieci i nieodmiennie powraca do konfesjonału. Sambor znajduje się w sytuacji bez wyjścia: z jednej strony związany jest tajemnicą spowiedzi, z drugiej – nie chce, aby zwyrodnialec mordował kolejne dzieci. Podejmuje więc prywatne śledztwo, korzystając z pomocy miejscowego dziennikarza śledczego i starając się, w miarę możliwości, informować o swoich odkryciach policję. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że morderca wciąga go w perfidną pułapkę. Księdzu udaje się powstrzymać zabójcę i uratować trójkę dzieci, ale zostaje zatrzymany i oskarżony o współudział w porwaniach i zabójstwach dzieci.
 
Wypowiedzi klubowiczów:
 
  • Bardzo fajnie się czyta, ale razi mnie nieścisłość, bądź słaba znajomość autora prawa kanonicznego. Ksiądz mógł na procesie zeznać, że obowiązuje go tajemnica spowiedzi„ Naruszenie tajemnicy spowiedzi  nie zachodzi, gdy spowiednik mówi o czyjejś spowiedzi (nawet o grzechach) bez wskazania osoby. „
  • Bardzo ciekawa intryga kryminalna,
  • Warunki więzienne w których przebywa ksiądz  nie są realistyczne bo ksiądz pije wodę z deszczówki a raczej obecnie takich warunków nie ma w Polsce.
  • Fajne odniesienie do dawnego ministra sprawiedliwości.
  • Nie czytuje kryminałów ponieważ nie lubię drastycznych opisów. W tym przypadku autor oszczędza czytelnika i nie przybliża nam zmasakrowanych dzieci..
  • Zaskakujące zakończenie, które mi się nie podoba.
  • Powieść „ma w sobie wszystkie elementy kryminału społecznego. Na wokandę wchodzi nie tylko mord i ściganie sprawcy, ale także problematyka moralności księdza. Narracja, choć klasyczna i bez żadnych szczególnych zabiegów, wciąga czytelnika w poszukiwanie bezwzględnego mordercy. Zdanie za zdaniem, chcemy w końcu złapać szaleńca, który zabija dzieci oraz uwolnić niewinnego księdza który jest już osądzony.
  • Jest to kryminał do polecenia znajomym, natomiast nie można się spodziewać dreszczy podczas lektury.
  • Zastrzeżeniem z jakim spotkała się książka i zarzutem wobec autora – szczególnie  ze strony osób mających orientację w obowiązującej procedurze karnej jest to, że autor w zupełnie oderwany od realiów sposób opisał proces i prowadzone postępowanie karne wobec głównego bohatera. Można powiedzieć , że jest to zupełna „ fantastyka” -  chociażby nierealny czas trwania postępowania przygotowawczego przed procesem sądowym, sposób uzyskiwania zezwoleń na wiedzenia z osobą  tymczasowo aresztowaną ( nigdy nie decyduje o tym służba więzienna, ale prokurator lub sąd do którego dyspozycji aresztowany pozostaje). Na pewno tak wydarzeń przedstawiony na potrzeby książki jest bardziej atrakcyjny i wciągający czytelnika, jednak – można górnolotnie powiedzieć - nie służy edukacji prawnej czytelnika. Lecz być może zwrócą na to uwagę nieliczni czytelnicy - a więc ci którym problematyka procedury karnej jest bardziej znana.
 
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: