Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850482 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Lubeni

Wojciech Kuczok: "Poza światem"

07-09-2013

Tematem kolejnego spotkania DKK, które odbyło się 29.07.2013 r. była najnowsza książka znanego polskiego podróżnika, grotołaza Wojciecha Kuczoka - „ Poza światłem”.
Pierwsza część „Poza światłem” jest opisem osobistych refleksji autora będących wynikiem wędrówki po tzw. „kulturowej mapie Europy”. Zwiedzane miejsca, muzeasą bodźcem do przemyśleń nad sztuką i architekturą, do sporządzania notatek z lektur, wystaw, galerii. Wojciech Kuczok często posługuje się dosadnym słownictwem aby podkreślić zauważalny brak autentyczności, mało chwalebne obyczaje - współziomków, rodaków, Europejczyków.
W drugiej część książki autor opisuje osobiste zmagania, ucieczkę od hałaśliwego świata, a w końcujego „dorastanie” do bycia grotołazem, oraz uczucia związane z odkrywaniem kolejnych jaskiń. Również radość z bycia tym pierwszym- zdobywcą. „Tylko pod ziemią kryją się wciąż setki kilometrów terra incognita. W świeżo odkrytych partiach powtarzam gest Neila Armstronga. Tu nigdy nie było człowieka, nienaruszona przez miliony lat glina przyjmuje ślad mojej stopy.”Przedstawia swą pasję i to, co go napędza do wciąż nowych poszukiwań, co motywuje do podejmowania na nowo trudu odkrywania i czym w końcu jest. Wojciech Kuczok porównuje przemieszczanie się w ciasnych korytarzach jaskiń do:„narodzin: wysiłek całego ciała po to, by wydostać się do światła. To naprawdę poprawia samopoczucie: regularnie rodzić się na nowo. Lecz przecież nade wszystko chodzi o tę niedostępną gdzie indziej dziewiczość”.Książka ta to bogate źródło wiedzy o świecie podziemnym. Autor szczegółowo i z fascynacją opisuje odkrywane przez lata jaskinie, groty i obiekty skalne. Jego teksty są zapiskami nałogowego poszukiwacza przygód. Muszę jednak przyznać, że ta lektura nie wzbudziła we mnie zachwytu podobnie jak u większości koleżanek z DKK. Ponieważ nie jest to porywająca powieść ale bardziej osobisty pamiętnik, często krótkie notki, które bardziej wzbudzają mieszane uczucia. Rodziło się w naszym gronie pytanie „o co właściwie autorowi chodzi?, co chce nam przekazać? Myślę, że Kuczok chciał nam pokazać, że jego poszukiwania dotyczą nie tylko odkrywania coraz to nowszych jaskiń ale czegoś bardziej nieuchwytnego. Niemniej jednak zmusza do zastanowienia się nad sensem życia, nieustannym biegiem za dobrami materialnymi, i przemijaniem.
Małgorzata Sobuś DKK Lubenia

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: