Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850756 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Nisku

Wakacyjne lektury

20-09-2013

Sierpniowe spotkanie DKK było długo wyczekiwane i pełne wielu rozmaitych wrażeń. Każda uczestniczka wypowiedziała się na temat książek przeczytanych w wakacje, szczególnie skupiając się na jednej, o której napisała recenzję. Tematem sierpniowej recenzji została „Książka wakacyjna”. Takie tematy są dla czytelniczek najprzyjemniejsze, ponieważ mogą opisać w nich dzieła, które przeczytały z powodu zainteresowania danym gatunkiem. Dziewczyny zaproponowały swoje pomysły ulepszenia DKK. Na tym spotkaniu miały one także możliwość przypomnienia sobie jak wiele jest powodów czytania książek.
Takie spotkania jak stwierdziły uczestniczki dają do myślenia, a równocześnie jeszcze lepiej ukazują, że czytanie książek to czysta przyjemność, a spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki to idealna okazja do podzielenia się swoimi wrażeniami, emocjami oraz do wyrażenia własnych opinii.
Z powodu końca wakacji podsumowałyśmy nasze DKK wyjściem do kina na film „Dary Anioła: Miasto Kości”, co dało nam możliwość przypomnienia sobie książki na podstawie której powstał film, rozmowy na temat podobieństw i różnic pomiędzy książką a filmem.

"Chata" to bardzo poruszająca opowieść o człowieku, który stracił córkę. Najmłodsze dziecko Macka, Missy zostaje porwane w czasie rodzinnych wakacji. Wszystkie tropy wskazują na seryjnego mordercę, który zostawia w miejscu porwania spinkę z biedronką (ilość kropek na owadzie oznacza liczbę ofiar). Ostatnim miejscem, w którym liczono na odnalezienie dziecka to tytułowa chata, gdzie znaleziono sukienkę dziewczynki, w tym miejscu urywa się trop.
Przez 4 lata ojciec dziewczynki pogrążony jest w "Wielkim smutku"; w tym czasie oddalił się od Boga; zastanawia się, jak Stwórca mógł dopuścić do tak ogromnej tragedii. Pewnego dnia Mack w liście otrzymuje zaproszenie do chatki, gdzie wydarzyła się tragedia. Nadawca podpisał się jako Tata (tak żona Macka nazywała Boga), przez pewną chwilę mężczyzna zastanawia się, czy nie jest to okrutny żart, jednak po pewnym czasie podejmuje decyzję i przyjmuje zaproszenie, o czym wspomina tylko bliskiemu koledze. Na miejscu Mack wciąż nie jest przekonany o słuszności swojego wyboru, jednak okazuje się, że czeka tam na niego ktoś, kogo się nie spodziewał. "Chata" to mądra powieść o głębokiej treści, zmusza czytelnika do myślenia. Zapewne każdy człowiek zadawał sobie pytanie o sens życia; wszystkich kiedyś dręczyły wątpliwości, co do tego czy Bóg naprawdę istnieje. Jest to książka nie z podwójnym dnem; oprócz przedstawienia danej historii sprawia, że zaczynamy się zastanawiać nad naszym życiem. To nie kolejna opowieść, o której zapominamy po kilku dniach, ta historia głęboko na nas oddziałuje. Jest to bardzo emocjonalna powieść o stracie, rozpaczy i próbie odnalezienia drogi do Boga oraz pogodzenia się z rzeczywistością. Ponadto autor przełamuje standardowy typ myślenia; przedstawia Boga jako kobietę, która gotuje posiłki dla Jezusa i Ducha Świętego. Nie jest to gwałtowny Stwórca, którym często straszy się małe dzieci, w tej książce jest łagodną istotą, która troszczy się o innych, nie potępia ludzi i pragnie dla nich jak najlepiej. Książka w prosty sposób przedstawia odpowiedzi na nurtujące ludzi pytania, jednocześnie bardzo pozytywnie nastraja czytelnika. Jest napisana w taki sposób, że po prostu nie można się od niej oderwać i z niecierpliwością czeka się na więcej.
Sylwia


Rzadko czytam biografie. Tym bardziej autobiografie. Zwykle piszą je sławne osoby, nie ma tam żadnych głębszych przemyśleń ani nic takiego. Książka Anny Golędzinowskiej jest zupełnie inna. Poza tym miałam ją przyjemność poznać w tym roku, na jeden dzień przyleciała z Medjugorie, gdzie obecnie mieszka.
Ania urodziła się w czasach PRLu- miała trudną młodość. Mając 15 lat, musiała już a siebie zarabiać. Wcześnie poznała, co to alkohol, seks i narkotyki. Okazją poprawy życia okazał się wyjazd do Włoch, gdzie miała zostać modelką. Trafiła do klubu nocnego, jak wiele młodych kobiet, szukających pracy za granicą. Z czasem została sławna- pieniądze przyniosła jej kariera aktorki i modelki. Jednak nie była szczęśliwa. Napisała autobiografię. Wydawca powiedział, że wyda ją, jeśli pojedzie z nim do Medjugorie. Pojechała. Od tej pory jej życie całkiem się zmieniło, odnalazła zaskakujący sens życia.
Jej powieść od pierwszych stron robi wrażenie. Jest dosyć mocna, ale dzięki temu prawdziwa. Dowiedziałam się z niej, jak wygląda świat show-biznesu i wcale o nim nie marzę. Więcej, zamarzyłam o wyjeździe do Medjugorie. Uważam, że książkę Ani powinny przeczytać przede wszystkim młode osoby, którym się wydaje, że ich życie jest beznadziejne i które marzą o życiu gwiazd. "Nie wszystko złoto, co się świeci". Książkę czyta się lekko, to w sumie najlepsza książka, jaką ostatnio czytałam. I do tego prawdziwa. Aż dziw bierze, że jedna osoba przeszła tyle w ciągu kilkunastu lat... Naprawdę ją polecam.
Aneta


Ostatnio przeczytałam książkę pt.: „ Tajemnica czarnej róży” Sylwii Adamiak. Książka ta opowiada o 17- letniej dziewczynie, która nie wierzy w wampiry. Cornelia- główna bohaterka- od zawsze fascynowała się tajemniczym opuszczonym dworkiem, o którym krążą niesamowite historie. Kiedy dziewczyna przeprowadza się na stałe do babci ma okazję dokładniej przyjrzeć się tej wspaniałej niegdyś posiadłości. Równocześnie poznaje grupkę znajomych w jej wieku, którym (z wyjątkiem mrocznego Rico) podoba się jej towarzystwo. Książka ta ma bardzo dynamiczną, wciągającą fabułę. Do mniej więcej połowy książki, akcja jest przewidywalna, jednak potem następuje zwrot akcji, po którym można się już tylko domyślać co było prawdą a co ułudą. Lektura zawiera ciekawy wątek miłosny. Niestety nie zauważyłam żadnych treści uczących. Jest to utwór, który ma za zadanie przyciągnąć i zabawić czytelnika.
Książkę tę poleciłabym szczególnie nastolatkom, ponieważ opisuje sprawy ich dotyczące. uważam że jest ona miłym wypełnieniem nudnego popołudnia.
Sabina

 

Książkę wakacyjną, która zrobiła na mnie największe wrażenie jest pierwsza część trylogii Marie Lu pt. „Legenda. Rebeliant”.
Powieść ta opowiada o młodym chłopcu o imieniu Day, który potrafi wspinać się na najwyższe budynki. Jest on poszukiwany przez władze państwowe z powodu złamania prawa. Drugą główną bohaterką jest June, która jest nazywana Złotym Dzieckiem Republiki. W tej książce drogi tych dwóch, jakże różnych osób zejdą się i doprowadzi to do wielu ciekawych zwrotów akcji, a także do zaskakującego zakończenia.
Legenda. Rebeliant” opowiada o tym co się może stać w przyszłości. Ukazuje ona także niesprawiedliwe podziały ludzi na klasy, a także ludzi u władzy, którzy są zdolni do wszystkiego i którym brak wszelkich ludzkich uczuć i wartości. Jest to książka, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu wątki walki, przyjaźni oraz miłości. To wszystko powoduje, że ta książka jest świetna dla każdego młodego czytelnika, ale także i dla dorosłych. Poleciłabym ją szczególnie osobom, które chcą czytać coś wartościowego i głębokiego , ponieważ przesłanie książki jest piękne, lecz niełatwe do odkrycia.
Aneta


Książka Jackie Stevens pt. Przegrani, wygrani opowiada o Iris, która zapisuje się na kurs tańca. Poczatkowo zajęcia sprawiały jej trudność, ale z czasem zaczęły sprawiać coraz więcej radości. Najbardziej zaciekawił mnie wątek tańca połączony z rodzącą się miłością. Ponadto upór w dążeniu do celu i poświęcenie dla miłości. To świetna książka dla nastolatek. Polecam
Basia


Być córką gwiazdy Chloe Rayban spodobała mi się ze wzglęgu na postawę Holly, której mama jest supergwiazdą muzyczną. Holly nie pragnie ani sławy, ani bogactwa, ale chce „normalnego” życia, w którym matka będzie miała dla niej czas i da jej odczuć, że jest jej córką. Książka zawiera uniwersalną prawdę, że to co naprawdę ważne w życiu to rodzina, dobre relacje z najblizszymi, poczucie, że się jest kochanym i potrzebnym.Ciekawa i mądra książka. Bardzo polecam!
Justyna

 

 

Trzy dziewczyny, jedno przeznaczenie i do tego jeszcze trzy kamienie- to jak przepis na dobra książkę. "Proroctwo kamieni" jest opowieścią o Jade, Opal i Amber – trzech całkiem różnych dziewczynach, wychowanych w różnych środowiskach, które połączyło przeznaczenie. Od powodzenia ich misji zależy istnienie magicznego świata. Do tego jeszcze szczypta miłości i duża ilość ich Daru, który pozna czytelnik. Powieść ta jest według mnie światną książką, sczególnie dla dzieci i nastolatków, ponieważ pokazuje co w życiu jest naprawdę ważne. Mówi o jakie wartości powinno sie walczyć oraz o to, że naszym zadaniem jest dążenie do określonych celów bez utraty radości i entuzjazmu. Uważam, że to jedna z lepszych książek pokazujących jak ważna i potrzebna jest w życiu każdego z nas przyjaźń.

Aneta

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: