Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853600 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Osieku Jasielskim

Lech Majewski: "Mała matura"

26-04-2013

 16 kwietnia 2013 r. grupa młodych pasjonatów książek spotkała się , aby podyskutować na temat autobiograficznej książki J. Majewskiego pt. „Mała matura”.
Jest to pełna humoru i ciepła barwna opowieść o życiu w przedwojennym Lwowie, tragicznych wydarzeniach wojennych, w których rodzina głównego bohatera- Ludwika – traci majątek i bliskich. Następują lata tułaczki, strachu i niepewności jutra. Wreszcie, w ramach repatriacji, Ludwik z siostrą i rodzicami trafia do Krakowa i rozpoczyna naukę w nowym gimnazjum. Tam przeżywa nie tylko rozterki miłosne, lecz także niezrozumienie poczynań kłamliwej władzy ludowej. Najpierw okupacja Sowietów i Niemców, później bezsensowne działania komunistów wpływają na przyśpieszone dojrzewanie młodego, inteligentnego człowieka. Mała matura w 1947 roku otwiera przed Ludwikiem nowe możliwości i jednocześnie uczy go ostrożności i krytycznego spojrzenia na powojenną polską rzeczywistość. „Poczuł na sobie działanie czasu, który pędzi i miele bezlitośnie dni i chwile, choćby były nie wiadomo jak ważne…”
Niektórzy czytelnicy obejrzeli również film wyreżyserowany przez autora książki na podstawie ostatniej części powieści. Znakomita obsada aktorska, muzyka T. Stańki do niektórych przemawiała bardziej niż książka, w której dość zawiła narracja i nie najlepiej dobrana czcionka utrudniały tempo czytania.
Ogólnie czytelnicy pozytywnie ocenili tematykę spotkania. Życie Ludwika, jego rodziny i przyjaciół pomogło naszym gimnazjalistom zrozumieć trudną, skomplikowaną sytuację w Polsce komunistycznej oraz to, że młodzież zawsze była, jest i będzie pełna zapału, entuzjazmu i wiary w zmianę świata na lepszy.

Zofia Ciomcia
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: