Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26851869 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Przemyślu

Joanna Szczęsna, Anna Bikont: "Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej"

25-02-2013

W Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W lutym lekturą Klubu była biografia Wisławy Szymborskiej „Pamiątkowe rupiecie…” autorstwa Joanny Szczęsnej i Anny Bikont.
Jest to pierwsza pełna biografia Noblistki, gruntownie uzupełniona w stosunku do wydania, które ukazało się po otrzymaniu przez poetkę Nagrody Nobla (1996). Uzupełniona o nieznane szczegóły z życia, wzbogacone niepublikowanymi nigdzie fotografiami, odkrywająca wiele zaskakujących faktów i historii rodzinnych, o których nie wiedział sama poetka.
Wisława Szymborska unikała opowieści o swoim życiu prywatnym, uważając zwierzenia osobiste za coś niestosownego. Zwierzanie się publiczne to jest jakieś gubienie swojej własnej duszy. Coś trzeba zachować dla siebie. Nie można tak rozsiewać wszystkiego. Autorkom udało się jednak przeprowadzić z pisarką ponad sto rozmów, podczas których w niepowtarzalny, pełen humoru sposób komentowała kolejne etapy życia i opowiadała o zaułkach swej twórczości. Opowieść uzupełniają wspomnienia przyjaciół oraz interpretacje wierszy i felietonów Szymborskiej.
Biografia znakomita, pełna dystansu, daleka jednak od patosu. Wyłania się z niej postać dyskretnej, ciepłej starszej pani, miłośniczki filmów grozy oraz niszowej literatury, którą recenzowała w „Lekturach nadobowiązkowych”, jak również kryminałów Agathy Christie i powieści Thomasa Manna. Poznajemy poetkę jako osobę zachłannie chłonącą świat i otwartą na jego bogactwa, która jednak prawdziwe wnętrze otwiera jedynie przed najbliższymi oraz przed czytnikami swojej poezji.
W książce dużo informacji na temat życia literackiego, relacji z partnerami (interesujący rozdział poświęcony związkowi z pisarzem Kornelem Filipowiczem), a także warsztatu pracy Szymborskiej. Dowiadujemy się, że pisała odręcznie najwyżej pięć utworów rocznie, a kosz na śmieci uznawała za najbardziej pożądany przedmiot w domu pisarza.
Autorki nie unikają tematów trudnych, szczególnie tych związanych z socjalistycznym epizodem Szymborskiej.

Katarzyna Bednarz-Soja

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: