Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26852145 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Przemyślu

Krystyna Sienkiewicz: "Cacko"

12-11-2013

Kolejną lekturą, o której rozmawiał Dyskusyjny Klub Książki to "Cacko" Krystyny Sienkiewicz. Autorka to znana aktorka filmowa, telewizyjna, kabaretowa i piosenkarka także wykonawczyni tekstów satyrycznych i piosenkarka (Nagroda Specjalna Jury na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu ( 1971). Urodziła się w 1935 roku w Ostrowi Mazowieckiej. Od najmłodszych lat uzdolniona humanistycznie i manualnie.  Studiowała na Akademii Stuk Pięknych w Warszawie, a przygodę ze sceną teatralną rozpoczęła przypadkiem. Po skończeniu studiów plastycznych zaangażowano ją do Studenckiego Teatru Satyryków.

W 1958 roku zadebiutowała na dużym ekranie. Znana jest  z ról komediowych, m.in.  Rzeczpospolita babska (1969) i serialowych Rodzina Leśniewskich (1978). Znana jest także ze swoich ról teatralnych, grała w teatrach:  Ateneum, Rozmaitości, Syreny czy Polskim. Najbardziej kojarzona jest z występami w Kabarecie  Starszych Panów oraz Kabarecie Olgi Lipińskiej. W 1996 roku odebrała Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady "Prometeusz".

"Cacko", jak pisze sama autorka nie jest to typowa biografia, nie ma tutaj dat, wydarzenia nie są przedstawiane chronologicznie.

Krystyna Sienkiewicz umie dotrzymywać obietnic, w „Haftowanych gałganach” przyrzekła czytelnikom, że „w przyszłości uszyje” jakąś nową piękną książkę. Tak powstało „Cacko”, w którym prowadzi nas po drogach pamięci do świata lirycznej komediantki.

Autorka ubrała się w płaszcz dziewczynki, dziecka i tak chce być postrzegana. Za najmniej szkodliwą chorobę na świecie uważa nieuleczalne dzieciństwo. Gdyby mogła zamieniłaby się w macierzankę, bo jest do urody i do smaku. Teraz mieszka przy Płatniczej na Bielanach w domu z kredensem sentymentów. Daje cenne zasady dotyczące roztargnienia. Owo roztargnienie ma się w młodości, a teraz zbyt duża jego dawka to jest skleroza. Kocha życie, podlizuje się życiu. Jej przyjaciółki to Osiecka i Olga Lipińska. Jej powiedzonka to: „mam wielkie rwanie, ale w kościach, mężczyźni to nasze najważniejsze wizażystki i nasze lustra”. Jej najlepszą rolą jest 3,5 hektara ziemi pod Świdrem. Jej wyobraźnia jest poetycka i praktyczna. Ozdabia nasze życie piosenką.

Ta książka zabrała mnie do Krainy Czarów Krystyny Sienkiewicz. Jest gołębiego serca osobą.

 

Janina Czop

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: