Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850695 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Pysznicy

Agnieszka Frączek i „Słonie na spadochronie” w Pysznicy

21-05-2013

W czasie Tygodnia Bibliotek 14 maja 2013 r. na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Pysznicy oraz Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie naszą miejscowość odwiedziła znana  autorka książek dla dzieci , leksykograf i germanistka – Agnieszka Frączek. Na spotkanie z autorką przyszli czytelnicy, uczniowie i klubowiecze DKK. Pisarka bardzo szybko nawiązała świetny kontakt z dziećmi, dzięki czemu spotkanie obfitowało w zabawne opowieści pani Agnieszki, zagadki językowe, ciekawe pytania dzieci i odpowiedzi autorki.

Mali czytelnicy dowiedzieli się od pisarki, że homofony czy homonimy wcale nie muszą być trudne i nudne a wręcz przeciwnie, można się nimi wspaniale bawić i przy okazji uczyć. Przyjemne z pożytecznym połączyła  również Agnieszka Frączek  w bajce „Kanapka i innych wierszy kapka”, którą zaprezentowała na spotkaniu.  Dzieci zastanawiały się  nad wyrazami wieloznacznymi, których w języku polskim jest bardzo dużo.  Autorka pytała je co to jest kawka? Napój czy ptak z dziobem i skrzydłami?  A pączek? Czy wszystkie pączki są słodkie i polane lukrem? Do czego służy kanapka? Jedzenia czy siedzenia?

 Autorka nie tylko zdradziła dzieciom, że w pisaniu bajeczek najbardziej przeszkadzają jej wszędobylskie koty, ale także zaprezentowała fragment swojej książki poświęconej tym domowym zwierzakom pt. „Kotostrofy”  

Ja w takich warunkach pracować nie mogę!

Ktoś znowu do kawy wpakował mi nogę!

 Na biurko mi wskoczył,

Dumnie po nim kroczy,

Biało-czarną kitą

Zasłania monitor…

 Ja w takich warunkach pracować nie mogę!

Czy on by się nie mógł udać na podłogę?

To nie jedyna próbka twórczości jaką zaprezentowała dzieciom Agnieszka Frączek.  Autorka przeczytała małym słuchaczom także wiersz „Słonie na spadochronie” z książeczki pt. „Zielono mi”, a zrobiła to tak umiejętnie, że dzieci reagowały salwami śmiechu.

Pisarka przedstawiła także swoją najnowszą  książkę pt. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”. Mówiła dzieciom o licznych zabawnych perypetiach  i „bzikach” małego Julka, zwróciła szczególną uwagę na fakt, że w obrębie nieprzeciętnych zainteresowań Julka znalazł się właśnie język polski, którym do końca życia posługiwał się z wielką finezją, sprawiając przy tym radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Agnieszka Frączek opowiedziała  małym słuchaczom  o tym, jak wygląda proces wydawniczy książki, ile osób jest zaangażowanych  w dostarczenie gotowej bajki dzieciom. Pokazała, że na książkę składa się praca wielu ludzi. Podczas przesympatycznego spotkania,  dzieci dawały się „nabijać w butelkę”, „robić w konia” i „wpuszczać w maliny”.

Autorka  wręczyła również nagrody książkowe uczestnikom konkursu plastycznego pt. „W krainie bajek Agnieszki Frączek”. Laureatami  zostali: Julia Drozdowska – I miejsce, Ola Biernat – II miejsce, Karolina Rostek – III miejsce oraz  Ada Gotkowska   i Marcin Rostek – wyróżnienia.

Na koniec mali miłośnicy literatury otrzymali pamiątkowe autografy z imienną dedykacją autorki, złożone na książeczkach, lub pamiątkowych kartach okolicznościowych.

Spotkanie odbyło się w ramach  realizacji projektu Instytutu Książki - Dyskusyjne Kluby Książki .

 Joanna Sztaba

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: