Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849371 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Rzeszowie

Eva Ibbotson:" Na tropie ogra"

19-09-2013

Na tropie ogra”  w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci - Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Na pierwszym spotkaniu po wakacyjnej przerwie uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci sięgnęli po literaturę z gatunku fantasy. „Na tropie ogra” to powieść trochę baśniowa, trochę fantastyczna. Czytelnicy poznają bohaterów dobrze znanych z różnych baśni – wiedźmę, trolla, czarodzieja i ogra. Są też typowe schematy fabularne, jak uwięziona księżniczka, którą trzeba uwolnić z rąk złego ogra. Autorka jednak płata figla swoim czytelnikom i tworzy zupełnie inne postacie, które łamią stereotypy bajkowych bohaterów.
Wiedźma prowadzi nietypowy dom dla Niezwykłych Stworzeń, które próbują zaakceptować rzeczywistość, pozbawioną magii i bajkowości. Mieszkańcy domu nie są jednak w pełni szczęśliwi, ponieważ zostali zmuszeni do porzucenia swojego naturalnego środowiska. Wszystko zaczyna się od kolejnego, wakacyjnego spotkania niezwykłych istot. Jak co roku, czeka ich jakieś zadanie do wykonania. Niestety Chowaniec Wiedźmy – ropucha Gladys odmawia posłuszeństwa swojej pani, a ta zmuszona jest do znalezienia nowego Chowańca. Po wielu nieudanych próbach Chowańcem nieoczekiwanie zostaje zupełnie zwykły chłopiec - Ivo. Dla dziecka, mieszkającego w sierocińcu, bycie Chowańcem staje się początkiem niezwykłej przygody i oderwania się od monotonnego życia. Wiedźma, Ivo, troll oraz czarodziej stają przed niebezpiecznym zadaniem – muszą uwolnić księżniczkę Mirellę, która została uwięziona w twierdzy ogra. Gdy jednak nasi bohaterowie docierają do mrocznego zamku spotykają ogra pogrążonego w smutku i księżniczkę, która pragnie stać się ptakiem, a ostatnią rzeczą o jakiej marzy to powrót do domu i rodziny. Ivo i niezwykłe istoty poznają historię samotnej i nierozumianej przez bliskich dziewczynki, która kocha zwierzęta i naturę. Nie pozostaje jej nic innego, jak zostać zaklętą w ptaka i o to właśnie prosi ogra. Groźny ogr popada w smutek i rozpacz, nie potrafi odnaleźć sensu życia. Uczestnicy wyprawy próbują ratować zarówno ogra i księżniczkę przed smutkiem i załamaniem. Między mieszkańcami zamku nawiązuje się nić porozumienia, która powoli przekształca się w przyjaźń. A uwolnienie ogra z czarnej rozpaczy okazuje się bardzo trudnym zadaniem.
W swojej powieści autorka opisuje ludzkie uczucia, a przede wszystkim smutek, który powoduje, że tracimy chęć do życia, zabawy i pracy. Może on być spowodowany przez utratę bliskiej osoby, niezrozumienie i brak akceptacji ze strony najbliższych, samotność, trudności w odnalezieniu własnego miejsca i adaptacji. Książka porusza także problemy inności oraz tolerancji.
Podczas spotkania DKK Klubowicze również zmierzyli się z nie lada wyzwaniem – musieli rozweselić smutnego ogra. Dzieci czerpiąc z własnego doświadczenia w kontaktach z przyjaciółmi i bliskimi zapisywały przeróżne pomysły: np. wspólne spędzanie czasu, zaproszenie do kina, opowiadanie zabawnych historii.
Oprac. Marcelina Janisz
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: