Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853310 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Strzyżowie

Orland Figes: „Poślij chociaż słowo”

02-03-2013


2 marca 2013 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Strzyżowie. Tym razem wspólnie obchodziliśmy naszą pierwszą rocznicę działalności. Przez ten rok poznaliśmy różnorodne pozycje z literatury polskiej, hiszpańskiej, amerykańskiej, niemieckiej, angielskiej i szwedzkiej. Niektóre książki głęboko zapadły nam w pamięci, inne … trochę mniej.
Na ostatnim spotkaniu omawialiśmy dzieło Orlanda Figes’a pt. „Poślij chociaż słowo”. Jej autor to znany w Wielkiej Brytanii pisarz, historyk i wykładowca w Uniwersity of London. Jest twórcą wielu znanych książek poświęconych Rosji m.in.: „Tragedia narodu”, „Taniec Nataszy” i „Szepty”. Figes to laureat prestiżowych nagród w dziedzinie literatury. W 2007 roku autor natrafia na zbiór prywatnych listów z lat 1946 – 1954, które zostały dostarczone do Stowarzyszenia Memoriału. Ich treść jest historią miłości Lwa i Swietłany Miszczenków z realiami Gułagu w tle. „Poślij chociaż słowo” to wspaniała opowieść oparta na autentycznych listach Lwa i Swiety, którzy zostali rozdzieleni, kiedy Lew trafia do gułagu w Peczorze.
Lew i Swietłana spotykają się na studiach, na wydziale fizyki. Lew niesłusznie oskarżony o szpiegostwo i zdradę ZSRR zostaje skazany na 10 lat gułagu. Przez ten czas korespondują ze sobą. Miłość między nimi nie wybucha nagle, ale rozkwita w miarę upływu lat i podsycana tęsknotą, staje się niepokonana. Ich uczucia i więzi, jakie ich łączą są silniejsze niż długa rozłąka.
"Chciałabym tylko zobaczyć, że jesteś obok, kiedy się rano obudzę, a wieczorem opowiedzieć Ci, co się stało wszystko, co się stało w ciągu dnia, popatrzeć Ci w oczy i przytulić się do Ciebie. Ale na razie wystarczyłoby, gdybym dostała Twój dziesiąty list. To wszystko napisałam, dlatego, że chcę Ci powiedzieć cichutko tylko trzy słowa – dwa są zaimkami, a trzeci czasownikiem (we wszystkich czasach jednocześnie: przeszłym, teraźniejszym i przyszłym)."
Ich historia nie jest skomplikowana i momentami wydawać się może nudna, jednak jest prawdziwa. Figes nie przedstawia jedynie historii miłości. Ukazuje życie w czasie wojny i powojennej Rosji. Książka wzbogacona jest w zdjęcia przedstawiające Lwa i Swietłanę na różnych etapach ich życia, ilustracje oraz mapki i plany kombinatu drzewnego, w którym pracował Lew. Miłość to jeden z najczęstszych tematów, wybieranych przez pisarzy. „Poślij chociaż słowo” to przepiękna opowieść miłosna dwojga osób skazanych na czekanie.

Anna Wilk

DKK przy BPGiM w Strzyżowie
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: