Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850805 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Tarnobrzegu

Grażyna Jagielska: "Miłość z kamienia"

13-04-2013

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w dniu 19.03.2013 roku rozmawialiśmy o książce Grażyny Jagielskiej p.t. „Miłość z kamienia”, w której autorka pisze o swoim trudnym, aczkolwiek opartym na wielkiej miłości związku ze znanym korespondentem wojennym Wojciechem Jagielskim.

Grażyna Jagielska płaci wysoką cenę za bycie z kimś, dla którego pasja i realizowanie się w niej jest najważniejsza,  a przede wszystkim za  bezgraniczne zrozumienie dla potrzeb męża przy jednoczesnym usunięciu w cień własnych potrzeb i ambicji. Całe swoje życie małżeńskie podporządkowała wyjazdom męża na kolejne wojny i jego powrotom. Jak sama pisze: przez 20 lat czekała 53 razy, a powroty nie dawały jej wytchnienia, gdyż opowieści męża głęboko w nią zapadały i powodowały, że wojna wchodziła w jej codzienne życie. Ciągły strach i obsesja utraty bliskiej osoby, narażonej na śmierć nie pozwalały jej normalnie funkcjonować i spowodowały, że zapadła na ciężką chorobę, jakim jest zespół "stresu bojowego".
Pisanie tej książki było z pewnością swoistą terapią dla jej bohaterki, czytając czuje się ogrom szczerości i cierpienia. Opowieść ta jest niezwykle interesująca, świetnie napisana ale też smutna i przejmująca. Jeśli ktoś jednak szuka w niej oskarżycielskiego tonu wobec męża, to go nie znajdzie. Autorka o mężu pisze szczerze ale pięknie, z  miłością i zrozumieniem.

W powieści znajdziemy natomiast  znaki zapytania co do samej natury dziennikarstwa wojennego, w którym chodzi tylko o to, żeby zobaczyć i opisać a nie pomóc, czy zająć jakieś stanowisko. Ponadto poruszony jest problem pracoholizmu, bezgranicznego poświęcenia dla własnej firmy i wykonywanej pracy, prowadzącej do uzależnienia.

Modelowo opisany został zespół stresu bojowego, kolejne etapy zapadania na tę chorobę , objawy oraz wyniszczające jego skutki. Autorka  pokazuje również okrutne oblicze współczesnych konfliktów wojennych, gdzie  przywódcą często jest terrorysta zabijający od dziecka, oraz to, jak różnie może być wojna  postrzegana, np. dla korespondenta wojennego jest wyzwaniem, adrenaliną, możliwością osiągnięcia sukcesu, bo „na wojny nie jeździ się po to, by ich nie było. Drogo się za to płaci”.

Wielowarstwowość tej książki, język jakim została napisana oraz to, że jest niezwykle prawdziwa robi duże wrażenie na czytelniku.

Zachęcamy do sięgnięcia po tę książkę, jest o czym dyskutować.

 

Monika Sadkowska

 

 

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: