Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850786 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Uhercach Mineralnych

Krystyna Chiger: "Dziewczynka w zielonym sweterku", Lidia Ostałowska: "Farby wodne"

28-01-2013

Wspomnienia i reportaż

 Sobotnie spotkanie, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, było poświęcone dwóm książkom: Krystyny Chiger "Dziewczynka w zielonym sweterku" i Lidii Ostałowskiej "Farby wodne".

Opierając się na wspomnieniach z lwowskiego getta i reporterskiej opowieści o auschwickich akwarelach, rozmawialiśmy o splecionych losach Żydów, Romów, Polaków i Ukraińców podczas II wojny światowej. Zastanawialiśmy się na ile zabliźniła się pustka jaka pojawiła się w powojennej Europie po milionach jej mieszkańców, na ile wpływa ona na współczesność, na nasze rozumienie świata i na nasze postawy.

Historia II wojny światowej opowiadana z perspektywy dziewczynki, której dzieciństwo jest zdominowane przez strach, wygląda zupełnie inaczej niż bezosobowy zapis wydarzeń mówiący o ruchach wiekich armii, decyzjach generałów czy polityków, gdzie indywidualne losy cierpiących ludzi są zastąpione liczbami i statystyką. Ta pierwsza jest zdecydowanie prawdziwsza, i to z niej dowiemy się kim jest człowiek i czym jest człowieczeństwo. Historia II wojny światowej to twarze, takie jak te zachowane na akwarelach, dowód na wyjątkowość i niepowtarzalność każdego człowieka i jego losów, przecież nikt nie chce być zapamiętany jako liczba.

W dyskusji pojawiły się również odniesienia do filmu "Obława" Marcina Krzyształowicza, który na początku grudnia mogliśmy oglądać dzięki projektowi Polska Światłoczuła (niespełna rok temu dzięki projektowi mogliśmy również oglądać film inspirowany wydarzeniami opisanymi we wspomnieniach Krystyny Chiger - "W ciemności" Agnieszki Holland), który II wojnę światową ukazuje z jeszcze innej perspektywy, z nasuwającym się porównaniem sytuacji żołnierza AK, walczącego z bronią w ręku, z sytuacją ojca walczącego o ocalenie swojej rodziny.

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: