Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854264 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Zagórzu

Alce Munro: " Miłość dobrej kobiety", Diane Ducret: " Kobiety dyktatorów

13-12-2013

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w zagórskiej bibliotece już za nami, końcem listopada rozmawiałyśmy o dwóch książkach. Jedną z nich była książka tegorocznej laureatki Literackiej Nagrody Nobla – Alce Munro - Miłość dobrej kobiety, drugą natomiast była książka Diane Ducret – Kobiety dyktatorów.
Rozmowę rozpoczęłyśmy od lektury Diane Ducret - Kobiety dyktatorów, w której to autorka przedstawia losy kobiet, żon i kochanek ośmiu największych dyktatorów świata ubiegłego stulecia. Poznajemy historie towarzyszek życiowych Stalina, Lenina, Hitlera, Mao czy Mussoliniego, które bądź to stały w ich cieniu, bądź to chciały pełnić znaczące role,a nawet rządzić krajem, tak jak to było w przypadku Eleny Ceausescu. Dobrobyt, wystawne życie, luksus oraz rządza władzy były tymi czynnikami, dla których te kobiety trwały przy boku swoich mężczyzn. Zdania co do tej książki były podzielone, jednym się podobała, a innych książka rozczarowała. Biorąc ją do rąk oczekiwały czegoś więcej, jednomyślnie zgodziły się co do tego, że książka nie poszerzyła historycznej wiedzy zdobytej do tej pory, na temat opisywanych osób czy wydarzeń.
Drugą omawianą tego popołudnia książką, był zbiór opowiadań Alice Munro pt. Miłość dobrej kobiety, których główną bohaterką jest kobieta. Akcja opowiadań rozgrywa się na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w Vancouver, w Toronto oraz na kanadyjskiej prowincji. Autorka stara się w bardzo prosty sposób, co też czyni to doskonale przedstawić zwyczajne problemy kobiet jakimi są miłość, feminizm, śmiertelna choroba, cierpienie czy nawet śmierć. Stawia je w sytuacji, w której muszą dokonać niekiedy bardzo trudnych wyborów życiowych. Pomimo tego, że niekiedy wybory te mogą być moralnie wątpliwe czy naganne, nie ocenia i nie krytykuje ich postepowania. Z całą pewnością nie jest to książka, którą czyta się jednym tchem, należy ją w delikatny sposób dawkować, opowiadanie po opowiadaniu, analizować, dokonywać przemyśleń. Autorka skrupulatnie pisze swoje opowiadania, kilkakrotnie je czyta i dokonuje wielu poprawek i może dlatego potrafi na zaledwie kilkunastu stronicach przedstawić istotę problemu.
Na kolejne, tym razem świąteczne spotkanie zapraszamy 17 grudnia 2013 r., o godz. 18.00. Rozmawiać będziemy o nowej książce Bartłomieja Rychtera - Czarne Złoto.
Serdecznie zapraszamy
Aniceta Brągiel
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: