Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26772228 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Boguchwale

Agnieszka Tyszka: "Zosia z ulicy Kociej na zimę""

30-11-2014

„Nie ma jak Tradycja… czyli Boże Narodzenie znów na ulicy Kociej”. Spotkanie DKK w Boguchwale.

 

Pewnie wielu z Was nie może doczekać się świąt Bożego Narodzenia? Tak! To magiczne święta. Spotyka się rodzina, jest mnóstwo prezentów…no i ta atmosfera – niezapomniana.

Podobnie jest w Łomiankach, na ulicy Kociej. Tu magia świąt dociera na kilka dni przed Bożym Narodzeniem i stawia w pogotowiu całą rodzinę kilkunastoletniej Zosi – bohaterki książki Agnieszki Tyszki. Tak właśnie rozpoczyna się historia „Zosi z ulicy Kociej na zimę”, z którą mieli okazję zapoznać się 27 listopada 2014 r. czytelnicy z Dyskusyjnego Klubu Książki w Boguchwale.

Zosia – to rezolutna dziewczynka, wokół której stale dzieje się coś ciekawego. Na domowym podwórku pojawiają się np. chochoły, przyozdobione w kolorowe stroje. Porządku pilnują koty – nazwane przez rodzeństwo Zosi
z fantazją – Zdaszek, Zławek oraz Muffin. Z potrzeby serca w domu dziewcząt pojawia się choinka, nietypowa, bo o dwóch nogach, przystrojona w świąteczne ubranie.Czas radosnego oczekiwania na pierwszą Gwiazdkę wypełnia Zosi i jej rodzinie wiele zajęć – jak np. przygotowanie ozdób świątecznych, osiedlowe kolędowanie czy też próbowanie pierożków babci Zelmer.

W książce Agnieszki Tyszki pojawiają się bohaterowie, których charaktery  długo zapadają w pamięci czytelników. Ot np. Lucjusz – tata Zosi, z zawodu psycholog, akceptujący wszelkie pomysły najmłodszej córki – Mani. Mała Mania to osóbka, o której przygodach można mówić bez końca. Dziewczynka ma „serce na dłoni” i skłonność do przekręcania wyrazów. Prowadzi to do wielu śmiesznych sytuacji. Całe szczęście, że nad wszystkim czuwa Alina – mama Zosi, zwana przez rodzinę NIH (Najwyższą Izbą Higieny).

Ale nie o porządek w tej książce chodzi, choć przydałby się w domu Zosi, zwłaszcza przed świętami. Agnieszce Tyszce chodzi bardziej o oswajanie młodych czytelników z TRADYCJĄ świąt Bożego Narodzenia i jego magią,
tak często mylnie kojarzoną z melodiami i zakupami z centrów handlowych.Dla bohaterów Agnieszki Tyszki liczy się bardziej to, że mogą w dużym rodzinnym gronie spędzać Boże Narodzenie, popróbować wigilijnych potraw, posłuchać co mówią tej nocy domowe zwierzęta i przyjąć samotnych sąsiadów. To dopiero są święta, święta na całego!

Dyskusyjny Klub Książki w Boguchwale poleca powieść „Zosia z ulicy Kociej na zimę” wszystkim młodym czytelnikom. Przy lekturze tej powieści nie można się nudzić, a magia świąt z ulicy Kociej pozwoli czytelnikom odpowiednio przygotować się do rodzinnego przeżywania Bożego Narodzenia, zgodnego z polską TRADYCJĄ.

Wesołych Świąt!

 

Oprac.  Irena Jakubiec

Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: