Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853486 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Cieszanowie

"Guguły", "Syn złodziejki"

02-12-2014

27 listopada 2014 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w MBP Cieszanów.                                                       Dwie różne książki ze współczesnej literatury polskiej były tematem dyskusji na tym spotkaniu.                                

Były to: „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej i „Syn złodziejki” Grażyny Bąkiewicz. Pierwsza, przedstawiająca wiejską rzeczywistość Polski przełomu lat 70 i 80, pokazana z perspektywy dorastającej w niej dziewczynki - Wiolki i druga , osadzona we współczesnym świecie, w którym główny bohater, również nastolatek- Hieronim stara się zrozumieć postępowanie dorosłych , a zarazem zaznaczyć swoją obecność w tym skomplikowanym świecie. W dyskusji udział wzięły młode osoby ze Stowarzyszenia Folkowisko, była więc okazja do porównania odbioru współczesnej polskiej literatury przez dwa pokolenia; tych starszych, z pewnym bagażem przeżyć i doświadczeń życiowych, którym zapewne bardziej prawdziwa wydaję się bohaterka Wioletty Grzegorzewskiej i młodych, którzy znacznie lepiej radzą sobie we współczesnej, niełatwej rzeczywistości. Dyskusja okazała się bardzo interesująca. Ci młodzi ludzie, dla których dorastanie w świecie bohaterki Wioletty Grzegorzewskiej mogłoby wydawać się jakieś wymyślone i trudne do zrozumienia, mieli wiele argumentów na to, by udowodnić że są w stanie zrozumieć tamte realia, a wręcz potrafią znaleźć w przeszłości to, co kształtowało rzeczywistość dzisiejszą. Bohater Grażyny Bąkiewicz, jakkolwiek pozytywnie odebrany przez czytelników, okazał się mniej prawdziwy niż bohaterka Grzegorzewskiej ,zarówno dla starszych jak i młodych. Takie spotkanie czytelników reprezentujących różne pokolenia okazało się być bardzo sympatyczne i pozytywnie odebrane przez obie strony.

Na koniec członkowie DKK zostali zaproszeni do Ośrodka Wczasowego Chutor Gorajec na premieręfilmu pt. „Niepamięć” produkcji Stowarzyszenia Folkowisko w dniu 07.12.2014 r.
Na kolejnym spotkaniu, które planowane jest na 18.12.2014 r. omawiana będzie książka Alice Munro – „Miłość dobrej kobiety”.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: