Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854332 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Iwierzycach

Paulina Wilk: "Znaki sczególne"

21-11-2014

Paulina Wilk w książce „Znaki szczególne” opisuje transformację, jaka przeszła sama, jej rodzina i znajomi z osiedla. Opisuje przemiany społeczeństwa polskiego z perspektywy dziecka - kolorowe długopisy, cienkopisy z kulką, korektory , „to co zwykłe już nie miało znaczenia” Bajki takie jak „Krecik”, „Pszczółka Maja” „Zaczarowany ołówek „itp. nie były nam już potrzebne. Później przychodzą telefony komórkowe, domofony, żaluzje – jednym słowem zamiast człowieka pojawia się rzecz, jakże pożądana, oczekiwana i na miarę czasów człowieka zachodu. „od tej pory codzienność była obowiązkowo odświętna, brylująca i migotliwa” - pisze autorka.

W książce odnajdowałyśmy fragmenty własnych życiorysów, a właściwie to wszystko, co w słowa ujmuje autorka, było w nas, żyjących w tamtych ale i tych, obecnych czasach – nie nazwane, nie zdefiniowane, jakby nas zadziwiało porównanie tych dwóch światów.Wnioski nasunęły się natychmiast. Nie jesteśmy zadowoleni z życia w świecie, w którym wszystko jest takie kruche, niepewne, w którym trudno o zaufanie do drugiego człowieka. Ale czy czasy komunizmu mogły dawać poczucie komfortu, pewności i szczęścia?
„Nie wracam do tego kisielu i lalki szmacianki po to, żeby się powzruszać . – Wracam
z nadzieją, że odnajdę tam zasoby i wartości, których dziś mi brakuje. Chcę przypomnieć, że można było kiedyś żyć z ludźmi, nie myśląc, czy to się nam opłaci. Dziś, gdy kategoria opłacalności przeniknęła wszystkie aspekty naszego życia, cofam się do PRL po rzeczy, które będzie można stamtąd zabrać: po wspólnotowość, bycie razem”. 
Dochodzimy do wniosku, ze świat materialny, do którego każdy z nas dążył nie zastąpi spotkania z drugim człowiekiem, nie zastąpi zamyślenia, zastanowienia się nad losem świata i Polski, nad historią, kruchością materii, losem człowieka we współczesnym świecie, świecie pozornego bogactwa oraz samotności, którą człowiek próbuje zrekompensować sobie przyjemnościami.
W świecie braku autentycznej radości, pochodzącej z faktu życia w pięknym kraju, w którym nie doceniamy wolności. W świecie, w którym tak trudno stworzyć głębokie więzi „coraz trudniej o przekonanie, że udział w życiu publicznym i politycznym polega na budowaniu” a „wolność dawniej była przywilejem, teraz obowiązkiem”.
Nie udało nam się ustalić co można zrobić, aby zmienić nasz świat. Chyba tylko to, że małymi krokami każdy powinien zacząć od siebie.
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: