Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854016 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Lesku

Spotkanie z Bartłomiejem Rychterem

07-04-2014

Gościem kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Lesku był pochodzący z Sanoka autor kryminałów, prawnik i menedżer Bartłomiej Rychter.Pisarz wyznał, że unika spotkań autorskich, ale wspominając mile dwa poprzednie spotkanie z czytelnikami z Leska chętnie przyjął zaproszenie. W rozmowach na temat czytelnictwa w Polsce robi leskiemu klubowi reklamę, podkreślając jego pozytywny przykład w tym zakresie.

Licznie zgromadzonym uczestnikom opowiedział o sobie, swojej karierze pisarskiej i okolicznościach powstawania kolejnych książek. Zaczął pisać już na studiach, ale długo uważał, że nie jest to zajęcie dla niego. Jego pierwsza powieść, „Kurs do Genewy” (wyd. 2007) została przetłumaczona na języki duński, niemiecki i angielski; kolejne także zdobyły dużą popularność poza granicami Polski. Wiąże się z tym pewna anegdota: do Czech książka „Złoty wilk” trafiła z Niemiec, reklamowana jako powieść „młodego niemieckiego autora”. – Moja pani od niemieckiego byłaby bardzo dumna – żartował autor.
Właśnie „Złoty wilk” (wyd. 2009) oraz „Czarne złoto” (wyd. 2013) wywołały najżywszą dyskusję. Autor przyznał, że umiejscowienie akcji „Złotego wilka” w XIX-wiecznym Sanoku było spełnieniem jego marzeń z dzieciństwa. Wątek paranormalny został poprowadzony w pełni świadomie, miał przybliżyć sposób myślenia ówczesnych ludzi. W przygotowaniu historycznym pomogła mu lektura gazet i pamiętników z opisywanego okresu. Mając nadzieję, że dzięki powieściom utrwali pewne informacje i ciekawostki, skupił się na opisaniu życia codziennego.
Na pytanie o kontynuację losów głównego bohatera odpowiedział, że nie zaczął jeszcze pisać, ale ma parę pomysłów. Prawdopodobnym miejscem akcji będzie Przemyśl. Marzy mu się powieść w typie „Przygód Sherlocka Holmesa”. Chce, by jego powieści miały w sobie świeżość, więc się nie spieszy. W celu utrzymania wysokiej jakości cyklu o Borysie Pasternaku przeplata go powieściami z bardziej współczesnym miejscem akcji. Ponieważ ostatnie „Czarne złoto” należało do cyklu galicyjskiego, na następną taką powieść przyjdzie jeszcze trochę poczekać – tę wiadomość zgromadzeni przyjęli z jękiem zawodu.
Spotkanie upłynęło w niezwykle przyjemnej atmosferze. W powietrzu czuło się obopólną sympatię. Bartłomiej Rychter dał się poznać jako człowiek bardzo pogodny, dowcipny i skromny. Przyznał, że czuje się bardziej czytelnikiem niż pisarzem. Sam nie jest wielkim miłośnikiem klasycznych kryminałów, woli te z tłem obyczajowo-społecznym. W jego bibliotece można znaleźć Sapkowskiego, Somozę i Péreza-Revertego, których dzieła gorąco polecał. Autor znalazł jeszcze czas na wspólne fotografie i autografy.
                                                                             
Agnieszka Romanek
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: