Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849718 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Leżajsku

Ewa Kopsik: "Układ z Panem Bogiem"

16-01-2014

Niekoniecznie rzeczywistość musi się zmienić, żeby zmieniły się nasze przekonania (...) To my zmieniamy rzeczywistość, kreujemy wszystko, nawet fakty, które z zasady powinny być obiektywne.


Ewa Kopsik urodzona 1957 w Szprotawie. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od dwudziestu lat mieszka w Wiedniu. W latach od 1988 do 1996 pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Szkole Polskiej przy Ambasadzie RP w Wiedniu. Obecnie, pracuje z młodzieżą niepełnosprawną. Pisze krótkie opowiadania, które zdobyły wyróżnienia w konkursach: jedno z nich w konkursie im. Marka Hłaski i drugie w tarnowskim konkursie „Moja mała ojczyzna”. Zadebiutowała w 2008 roku opowiadaniem Słowo, które opublikowało czasopismo literackie „Akcent”. W marcu 2009 ukazała się pierwsza książka Uniwersytet dziecięcy. Wydała również: Uciec przed cieniem, Układ z Panem Bogiem.
  Autorka pisze od kilku lat. Pracuje zawodowo i niewiele czasu ma na hobby, więc wykorzystuje każdą wolną chwilę na pisanie, malowanie czy grę na gitarze. Motto życiowe pisarki to:   „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy” W Układzie z Panem Bogiem odnaleźć można trochę tajemniczości, czarnego humoru, ponurej atmosfery oraz kontrowersji. Główną bohaterką  jest Krystyna - matka, żona, kochanka, synowa. Wyznawczyni wszystkiego co piękne, estetyczne, idealne. Bohaterka nie kocha własnego „upośledzonego” dziecka i ukrywa to przed mężem i teściową wiedząc, że gdyby wyszło to na jaw nie zrozumieliby jej. Ukojenie i wytchnienie znajduje za to u boku kochanka Roberta, młodego pisarza. W książce ukazany jest cały wachlarz emocji. Trudno jest zrozumieć brak miłości do niepełnosprawnego dziecka i kochającego ją męża. Kopsik, chcąc wytłumaczyć nielogiczne zachowanie bohaterki, przemyca doświadczenia z dzieciństwa Krystyny: jej obojętną, wiecznie niezadowoloną matkę oraz ojca mającego zbyt wiele uczucia dla Emilii.

Wypowiedzi klubowiczów:
  • Książka Ewy Kopsik jest lekturą trudną do czytania z powodu braku dialogu.
  • Bardzo ciekawie opisane środowisko artystów. Ich ciągłe zabieganie o uznanie, pragnienie sławy, natarczywość w stosunku do wydawców, zmienność nastrojów, depresje z powodu niezrozumienia otoczenia oraz nałogi, dobrze obrazują problemy tego środowiska.
  • Autorka ukazuje jak spirala zachłanności, pycha i niedosyt miłości, akceptacji i sławy może niszczyć człowieka.
  • Układ z Panem Bogiem to bez wątpienia warta polecenia książka, z dobrze zarysowanymi postaciami, intrygującymi wątkami, dobrym tłem psychologicznym. Powieść ta zmusza do refleksji, zadumy nad kondycją współczesnego człowieka, który dąży do ideału i gardzi wszystkim, co nosi jakąkolwiek skazę. 
  • Niebanalna tematyka. Nie wszystkie matki kochają swoje dzieci nawet te zdrowe i piękne. Kiedyś taki temat wzbudzałby kontrowersje ale codzienność ukazuje nam wiele tragicznych wypadków dotyczących maltretowania dzieci. Niestety spotykamy coraz większą obojętność wobec tych zjawisk społecznych.

     
  • Powieść skłania do zastanowienia się nad życiowymi priorytetami.
  • Jak można czekać na śmierć dziecka? Czy można dziecko zamienić na lepszy model? Czy można zawrzeć układ z Panem Bogiem?
  • Niesamowita gmatwanina odczuć i emocji, o tym że człowiek nie rozumie samego siebie. Jednak książka jest napisana w sposób trudny, chaotycznie i pomimo interesującego zagadnienia mało przekonująco.
  • Chociaż lektura na początku mało pasjonująca to jednak z zainteresowaniem czekałam na zakończenie. Autorka daje czytelnikowi możliwość dokończenia sobie tej pogmatwanej historii, bądź sobie możliwość napisania drugiej części.
  • Jest to książka dla wszystkich którzy lubią teksty z psychologią w tle.
 
 
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: