Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27140680 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Lutoryżu

LITERACKA MAJÓWKA ZE SŁAWOMIREM KOPREM

15-05-2014

W dniu 13 maja 2014 r. Biblioteka Publiczna w Lutoryżu w ramach realizacji projektu Dyskusyjnego Klubu Książki zaprosiła czytelników na spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem. W spotkaniu uczestniczyło ponad trzydziestu czytelników, byli to członkowie klubu DKK, młodzież oraz mieszkańcy Lutoryża i Gminy Boguchwała.

          Sławomir Koper (ur. 1963) jest historykiem i autorem wielu bestsellerowych publikacji traktujących o obyczajowości oraz życiu prywatnym polskich elit. Wśród nich znaleźć można m.in. takie tytuły jak Wpływowe kobiety II Rzeczypospolitej, Życie prywatne elit artystycznych II Rzeczypospolitej, Życie prywatne elit II Rzeczypospolitej, Polskie piekiełko. Obrazów z życia elit emigracyjnych 1939-1945, Sławne pary PRL, Kobiety władzy PRL, Gwiazdy kina PRL. Dzięki temu, że książki te napisane są w ciekawy i przystępny sposób, coraz więcej ludzi interesuje się historią. Nic dziwnego zatem, że w listopadzie 2013 r. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie.

               Po oficjalnym przywitaniu gościa przez bibliotekarkę - moderatorkę DKK, Urszulę Knutel, tak licznie przybyłej publiczności, autor zdradził tajniki powstawania swoich książek m.in. z serii dotyczącej dwudziestolecia międzywojennego jak i życia elit artystyczno-politycznych z czasów PRL. Wspominał też o początkach swojej przygody z pisarstwem i kulisach zbierania materiałów. Ożywionej dyskusji nie było końca. Na pytanie czy zdarza się mu oceniać opisywanych bohaterów autor odpowiedział, że  nigdy nie ocenia opisywanych przez siebie „celebrytów minionych epok”, czy zasłużonych postaci Rzeczpospolitej. – Nic nie jest ani białe, ani czarne. Istnieje wiele barw pośrednich. Ocena postaci nie należy do mnie, a do czytelnika – podsumował. W swoich książkach pokazuje inne, bardziej ludzkie oblicze osób znanych nam z kart historii, telewizji czy kina. Ukazując zarówno zalety, jak i wady sławnych osób, „odbrązawiając” je, sprawia, że stają się one bardziej autentyczne, a przez to bliższe.  A zresztą, jak sam autor powiedział, „człowiek kryształowy” jest po prostu nudny. Autor podzielił się z czytelnikami również informacjami o tym, nad jaką książką obecnie pracuje, wspomniał też, o czym ma zamiar napisać w najbliższej przyszłości. Po napisaniu wielu publikacji traktujących o dwudziestoleciu, a także kilku przekrojowych (np. Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL) na razie zamierza pozostać wierny okresowi powojennemu.

               Spotkanie ze Sławomirem Koprem wywołało wiele emocji i ożywioną dyskusję. Zainspirowało też uczestników do sięgnięcia po książki pisarza. Biblioteka umożliwiła zakup wybranych pozycji z możliwością wpisu pamiątkowej dedykacji.

Ilona Bączalska

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: