Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26772208 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Mielcu

Hubert Klimko-Dobrzaniecki: " Bornholm, Bornholm"

02-07-2014

Powieść Huberta Klimko - Dobrzanieckiego to książka o męskości. Autor splata ze sobą dwie narracje, historie  dwóch mężczyzn.  Analizuje naturę ludzką w aspekcie różnorakich form człowieczeństwa. Męskość jako wewnętrzna walka instynktów, pragnień i emocji, przejawiająca się w ucieczkach i powrotach. Męskość jako stan osamotnienia, walka o godność.

Na treść książki składa się historia Horsta Bartlika, nauczyciela biologii. Jest on niczym niewyróżniającym się mężczyzną, który prowadzi nudnawe życie u boku niekochanej żony i dwójki dzieci. Pozornie zwykły wyjazd do pensjonatu odwiedzanego w dzieciństwie przywraca mu pewność siebie i budzi jego męskość. Po wybuchu II wojny światowej zostaje wcielony do armii i skierowany na duńską wyspę Bornholm. Z narracją Horsta Bartlika splata się historia młodego mężczyzny, który opowiada swoją historię pogrążonej w śpiączce matce. W ten swoisty sposób dokonuje rachunku sumienia ,w którym miłość i nienawiść wzajemnie się przenikają.Losy tych dwóch mężczyzn łączy duńska wyspa Bornholm. Wyspa uosabiająca kobiecość, będąca matką, wygnaniem, więzieniem, mieszkaniem chorych więzi, zaborczości, nienawiści.

Książka Klimko-Dobrzanieckiego dotyka wnętrza człowieka, wchodzi w jego psychikę. Analizuje relacje międzyludzkie, dotyka prawd uniwersalnych, niezależnych od warunków fizycznych, bytowych. Swoich bohaterów autor wplątuje w toksyczne związki. Nieobce są im uczucie przygnębienia, rozgoryczenia, porażki. Marazm życia codziennego próbują przełamać w ucieczce.Autor bawi się formą i treścią. Narracja – naprzemienna stwarza ciekawą perspektywę ludzkich losów. Przeplata marazm i stagnację w relacjach ludzkich – bezinteresowną miłością łączącą dwojga ludzi. Dramat zestawia ze szczęściem, miłość z nienawiścią, a męskość z niezrozumieniem, odosobnieniem. Powieść jest napisana wnikliwie – z wyczuciem słowa, dosadnym językiem, specyficznym humorem.

 

Marta Nowakowska

 

 

.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: