Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853601 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Mielcu

Jan Karski: "Tajne państwo"

18-06-2014

Niezwykła opowieść o człowieku w wielorakim wymiarze - tak można podsumować dyskusję mieleckiego Dyskusyjnego Klubu Książki wokół książki Jana Karskiego "Tajne państwo". Mielecki Dyskusyjny Klub Książki - w czwartkowy wieczór (12 czerwca 2014 r.) włączył się w Trzecią Ogólnopolską Dyskusję Literacką.
Dyskusja została zorganizowana przez Instytut Książki i Fundację Edukacyjną Jana Karskiego w stulecie urodzin Jana Karskiego – najsłynniejszego kuriera Polski Walczącej.

Książka Tajne Państwo, bestseller czasu II wojny światowej, po raz pierwszy przekazała światu obraz unikalnego zjawiska, jakim było polskie państwo podziemne. Ukazała się 1944 r. w 400-tysięcznym nakładzie najpierw w USA, gdzie odniosła niebywały sukces na rynku księgarskim, później także w Anglii, Francji, Szwecji, Norwegii. Obecne wydanie ukazało się w nowym tłumaczeniu w siedemdziesiąta rocznicę premiery. Pisząc relację, autor opierał się na wciąż żywych wspomnieniach i na strzępach swoich notatek. I taki charakter ma publikacja – jest fabularyzowanym pamiętnikiem z czasów okupacji, a nie uporządkowanym i wygładzonym stylistycznie dziełem literackim.

O Karskim (wł. Jan Romuald Kozielewski) mówi się, że to „Człowiek, który mógł zmienić losy świata”. Urodzony w 1914 r. ukończył wydział prawa i studium dyplomacji oraz szkołę podchorążych w międzywojennej Polsce. Po wybuchu wojny trafił do niewoli, skąd udało mu się zbiec i podjąć działalność konspiracyjną. Ze względu na doskonałą pamięć i znajomość języków obcych powierzono mu obowiązki politycznego emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego.

W czasie jednej z misji do Francji został aresztowany przez Gestapo. Po brutalnych przesłuchaniach próbował popełnić samobójstwo obawiając się, że podczas kolejnych tortur może zdradzić Niemcom istotne informacje o polskim Podziemiu. Odratowany, trafił do więziennego szpitala, z którego został odbity dzięki pomocy polskiego Związku Walki Zbrojnej. Kolejne misje zaniosły go do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jednym z jego głównych zadań było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. W tym celu dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta. Wstrząsającą relację naocznego świadka przekazywał amerykańskim i brytyjskim politykom, dziennikarzom, artystom. Jego dramatyczne apele o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów.

Po wojnie Jan Karski zdecydował się pozostać na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

W ostatnich latach swojego życia Jan Karski powrócił do swojej „nieukończonej misji” odbywając szereg spotkań Ameryce, Izraelu i Polsce.

Książka stanowi cenne źródło historyczne. Jest głosem sumienia ludzi żyjących w czasach II wojny światowej.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: