Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26856086 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Mogielnicy

„Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord”.

02-04-2014

W bibliotece w Mogielnicy odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Były to dwie godziny wędrówek po ulicach dziewiętnastowiecznego Paryża z książką  Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk zatytułowanej „Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord”.

Jest to drugi tom „Podróży do miasta świateł”, opowiadający o dalszych losach Róży z Wolskich, bohaterki, której przodków czytelnik miał okazję poznać w popularnej sadze zatytułowanej „Cukiernia pod Amorem”.  Akcja powieści toczy się dwutorowo – współczesny wątek Niny Hirch, specjalistki od impresjonizmu, przeplata się zdecydowanie  z dominującą w książce historią żyjącej w połowie XIX wieku Róży Wolskiej – malarki, skandalistki, emancypantki, kobiety niezwykłej jak na ówczesne czasy. Pomimo różnych epok, czasów w których przyszło im żyć, obie bohaterki mają wiele cech podobnych, choćby zimne i zaborcze matki. Matki, które nie potrafiły odciąć pępowiny. Obie są kobietami silnymi, które wytrwale dążą do zrealizowania swoich celów. W drugim tomie śledzimy perypetie Niny, która ze złamanym sercem wyrusza do Paryża, podążająca śladem Roży, chcąc wyjaśnić zagadkę serii kradzieży obrazów słynnej malarki. W poszukiwaniach pomaga jej przystojny i bogaty Ruben, wplątuje się z nim w romans. Ale czy ma on uczciwe zamiary wobec zauroczonej kobiety? Czy można mu zaufać? Czy Nina jest przy nim bezpieczna?       A druga bohaterka – Róża. Jest teraz księżną de Vallenord, piękną, bogatą, ale czy szczęśliwą? Wolną? Zadowoloną z życia? Nie. Jest „własnością” mściwego, zazdrosnego o swego nieżyjącego brata (wielką miłość Rose), nie do końca normalnego człowieka. Na przykładzie Rose możemy się dowiedzieć, jaką opinię miała w dziewiętnastowiecznej Francji niezamężna kobieta, co na co dzień przeżywała wchodząc do arystokratycznej sfery. Poznajemy również losy naszej bohaterki na tle przemian politycznych, jej przeżycia w czasie wojny, cały czas walczącą o przetrwanie, o siebie, o swoje marzenia, o swoje szczęście.

   Koniec powieści zaskakuje nas wątkiem trzymającym w napięciu, wątkiem zapożyczonym jakby z filmu kryminalnego. Ninę z opresji ratuje Miłosz, który niby rycerz na białym wkroczył do akcji, ten sam, który wcześniej złamał jej serce. Drugim ważnym bohaterem jest Paryż – miasto magiczne, miasto miłości, w którym spełniają się marzenia. Książka urzeka opowieścią o czasach minionych, pełnych nostalgicznego piękna. Ale stanowi również świetną lekcję historii.
   „Rose de Vallenord” to mieszanka romansu, powieści obyczajowej, wojennej, a także przygodowej. Przypomina melodramat, telenowelę z urokliwym tłem paryskich zaułków. Losy bohaterek śledzi się z jednakowym zaangażowaniem. Jednego tylko nie można zarzucić – że jest powieścią nudną. Wręcz przeciwnie. Książkę cechuje dynamika i rozmach, i chociaż można z łatwością przewidzieć finał, trudno jest się od niej oderwać.
    Proza Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk jest jak opisywany przez nią rożek z ciasta francuskiego : wielowarstwowa, po kobiecemu krucha i delikatna, finezyjna, pełna literackiego smaku. A w środku niczym nadzienie kryją się polska historia, dawna i współczesna, nierozerwalnie ze sobą splecione.  Autorka zapewnia czytelnikowi wyśmienita ucztę literacką, która urzeka opowieścią o czasach minionych, gdzie trudne relacje pomiędzy dziećmi a rodzicami, nieszczęśliwa miłość, trud życia wybijają się ponad swoje czasy. Czy dotyczą one XIX wieku, czy czasów współczesnych są tak samo aktualne. Fabuła za sprawą wątków historycznych, miłosnych i kryminalnych, zabiera czytelnika do świata pełnego burzliwych wydarzeń, skrajnie biednych ludzi lub podzielonych na wyraźne kategorie społeczne. Do atmosfery artystycznego świata, wernisaży i Salonów malarskich, a także szaleńczych romansów arystokracji francuskiej. To świetna książka o kobietach i dla kobiet. Ale czy tylko? 
 
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się we wtorek 6 maja o godzinie 16:00. Tematem spotkania będzie kolejna książka Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pt. „Mariola, moje krople…”.   
 
Spotkania te mają na celu przybliżenie twórczości Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, która będzie gościem w Bibliotece w Mogielnicy na spotkaniu z czytelnikami 29 maja o godzinie 16:00.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: