Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26856150 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Mogielnicy

Maria Nurowska : „Zabójca”

03-09-2014

Po przerwie wakacyjnej w Bibliotece w Mogielnicy odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Jak zwykle atmosfera podczas spotkania była bardzo serdeczna, a Członkinie Klubu cieszyły się z ponownego spotkania po prawie trzymiesięcznej przerwie. Omawiałyśmy jedną z ostatnich powieści Marii Nurowskiej pt. „Zabójca”, książkę, która przypadła do gustu wszystkim Paniom. Okazuje się więc, że w bibliotece z książką można również spędzić przyjemnie czas, że można niecierpliwie oczekiwać takich spotkań.

 Najnowsza powieść Marii Nurowskiej opowiada historię dwojga ludzi, których pewnego dnia przypadkiem połączył los. Joanna Padlewska, dziennikarka, jedzie pociągiem do Zakopanego przeprowadzić wywiad z kobietą niesłusznie oskarżoną i  uwięzioną. W przedziale jej uwagę przykuwa tajemniczy mężczyzna, małomówny i ani trochę towarzyski, a wysiadając z nim na tej samej stacji jeszcze bardziej zdumiewa ją jego zachowanie - po wyjściu z pociągu, nie zważając na innych podróżnych pada on na kolana i wygląda jakby całował peron i modlił się. Instynkt dziennikarski nakazuje Joannie podążyć za nieznajomym i dowiedzieć się, jaką on skrywa tajemnicę. Nie spodziewa się, że historia którą opowie jej Adam Madej, bo tak nazywa się tajemniczy mężczyzna może stanowić temat na pierwsze strony gazet. Oto bowiem po dwudziestu latach odsiadki wyszedł on z więzienia o zaostrzonym rygorze – San Quentin w Ameryce, gdzie odbywał karę za popełnienie morderstwa.
O losach Adama Joanna dowiedziała się z zeszytów – dzienników spisanych w więzieniu, które dał jej do przeczytania, kiedy się lepiej poznali i nabrał do niej zaufania. Czy Adam był winny zarzucanego mu czynu? Czy Joanna rozwikła tę zagadkę do końca?
Z czasem kobieta zaczyna zdawać sobie sprawę z faktu, że zaczyna czuć coś więcej do Adama poza zwykłą dziennikarską ciekawością. Tylko czy kogoś takiego jak on warto obdarzyć uczuciem? Czy można obdarzyć zaufaniem byłego więźnia, być może mordercę? Czy zostanie on zaakceptowany przez jej najbliższych?
 „Zabójca” to powieść doskonała pod każdym względem. Poza ciekawą fabułą wciągającą czytelnika od początku do końca autorka skupia uwagę na przedstawieniu czytelnikowi Podhala – piękna tutejszej przyrody oraz mentalności górali,  ich języka i kultury.                      
W powieści Nurowska ukazuje nam więzienie – żelazne zasady i terror tam panujące, dziwne relacje, które powstają pomiędzy współwięźniami, a także strażnikami. Wiarygodnie i przerażająco opisała realia więzienia w Stanach Zjednoczonych.
Jest to również opowieść o bólu, stracie, tęsknocie, poczuciu winy, ludzkich pragnieniach i potrzebie miłości oraz bliskości drugiego człowieka, o nieoczekiwanej i gwałtownej namiętności. To historia, która zmusza do głębszych refleksji, zastanowienia się nad własnym życiem, a także wartościami, którymi kierujemy się na co dzień. „Zabójca” jest opowieścią o wielkiej tragedii, o tęsknocie za bliskimi i ojczyzną, o niepewności i zagubieniu towarzyszącemu pobytowi w obcym państwie. Niewinność zderza się tu ze zbrodnią, szczerość z kłamstwem i manipulacją. Uświadamia nam, że nie wolno osądzać człowieka po pozorach, że nieszczęście może przytrafić się każdemu z nas, że każdy zasługuje na drugą szansę.
Zabójca” to książka godna polecenia dla każdego odbiorcy, napisana jak to u Nurowskiej świetnym językiem, której akcja w miarę czytania wręcz potęguje zainteresowaniem czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.
 
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się we wtorek 7 października o godzinie 16:00, a tematem będzie najnowsza książka Marii Nurowskiej pt. „Miłość rano, miłość wieczorem”.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: