Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854617 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Sanoku

Magdalena Grzebałkowska: „Beksińscy. Portret podwójny”

19-08-2014

Biografie-Biografie

 

Magdalena Grzebałkowska „Beksińscy. Portret podwójny”

 Pani Magdalena Grzebałkowska podarowała sanoczanom piękną biografię rodziny Beksińskich. Opowieść o ojcu Zdzisławie Beksińskim sławnym malarzu, grafiku i fotografiku i o jego synu Tomaszu Beksińskim redaktorze radiowej Trójki, outsiderze, tłumaczu "Monty Pythona", a w tle opowieść o Zosi Beksińskiej żonie i mamie.

 Grzebałkowska przebrnęła przez tony listów, dokumentów, zdjęć, taśm. Jej wykształcenie historyka archiwisty i zawód reportera nakazywały drążyć najdrobniejsze ślady, docierać do osób i miejsc związanych z rodziną. Wiele dni spędziła w Muzeum Historycznym, które jest głównym spadkobiercą obrazów i dokumentów po Beksińskim. Przychodziła też do Biblioteki, gdzie miałyśmy okazję ją poznać.

   W Sanoku żyje jeszcze wiele osób, które znały Zdzisława i Tomka, to ich głosy słyszymy w książce.    Z ich relacji, udostępnionych listów układa się piękna i zarazem tragiczna historia rodziny. W naszym gronie też znalazły się osoby znające Beksińskich. Pani Barbara chodziła ze Zdzisławem do szkoły, mama Małgosi z Tomaszem do liceum. Codziennie przechodzimy obok miejsc związanych z Beksińskimi, gdzie kiedyś stał ich dom rodzinny, fabryki, w której pracował Zdzisław. Każda z nas przeżyła bardzo tę książkę. Nie da się jej czytać „na zimno”.

 Dwóch indywidualistów w rodzinie, to była mieszanka wybuchowa. Ich wrażliwość, podejście do świata, religii, fascynacja Tomasza wampiryzmem, skłonność Zdzisława do malowania makabrycznych obrazów, doprowadziły do toksycznych relacji między nimi. Nie potrafili okazywać uczuć wobec siebie, zamykali się w swoich światach. Jednak mimo wszystko żyli, chodzili do pracy, próbowali ogarniać coś co ich przytłaczało najbardziej, prozę życia. Książka Beksińscy nie odsłania do końca tajemnicy samobójstwa Tomka czy zabójstwa dokonanego na Zdzisławie, ale wiele wyjaśnia i przybliża charaktery postaci.

  Dla naszego sanockiego klubu była to lektura obowiązkowa.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: