Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853386 razy

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca zwww

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Zabratówce

Jacek Komuda: "Diabeł łańcucki"

28-04-2014

Tym razem spotkanie DKK miało mobilny charakter, ponieważ odbyło się w nietypowym miejscu. Klubowicze wybrali na dyskusję przedział w pociągu Intercity z Krakowa do Rzeszowa. Dyskutowaliśmy o książce Jacka Komudy „Diabeł łańcucki”. Recenzję napisał jeden z klubowiczów, Mateusz.

Większość Polaków, jeśli napomknie się im cokolwiek o powieściach, których akcja rozgrywa się w XVII wieku, od razu przed oczyma ma „Trylogię” Sienkiewicza, w której bohaterowie mimo mniejszych utarczek ze sobą, zawsze byli wielkimi patriotami i stawiali dobro tej wspaniałej Rzeczypospolitej ponad wszystko. Jacek Komuda w „Diable Łańcuckim” przedstawia Rzeczpospolitą zupełnie z innej strony. Pokazuje, że w dawnej Polsce każdy kto potrafił skrzyknąć zbrojną bandę mógł być sam sobie panem i siać w okolicy trwogę.Autor jest historykiem z krwi i kości, głęboko zafascynowanym wspaniałą I Rzeczpospolitą. Ponadto robi wszystko, aby czytelnika również zainteresować tym wspaniałym, a jakże mało znanym okresem w naszej historii. Toteż w jego powieściach tło historyczne jest bardzo realne, do tego stopnia, że większość postaci występujących w jego książkach istniało naprawdę, a ich dokonania nie poszły w niepamięć. Jeżeli mamy ochotę pozwiedzać zamki z tego okresu takie jak Sobień, Łańcut, Sanok, Dynów czy Rzeszów, to „Diabeł Łańcucki” będzie bardzo pomocną lekturą, bo nie brak w tej powieści dokładnych opisów miast i wsi z tamtych czasów. Historia Polski szlacheckiej pełna jest opowieści o warchołach i zabijakach, jednak to Stanisław Stadnicki, tytułowy Diabeł Łańcucki zyskał sławę najgorszego spośród nich. Do dziś w okolicach Łańcuta straszy się dzieci nim i jego zamkiem, który przez długi czas nosił miano Piekło. Powieści Jacka Komudy są przepełnione tym co było w tamtych czasach dla wielu najważniejsze, czyli rządzą pieniądza i chęcią sprawowania władzy. Dla kontrastu autor ukazuje również bohaterów, dla których słowa takie jak honor szlachcica mają wciąż jakieś znaczenie.

„Diabeł Łańcucki” nie jest niczym innym jak odbiciem życia codziennego typowego szlachcica z Podkarpacia, toteż w samej książce nie brakuje pościgów, zajazdów, pojedynków, ciągłych procesów sądowych, czy też historii miłosnych, których niejednokrotnie ze względu na stany majątkowe zakochanych być nie powinno. Oprócz lokalnych konfliktów w powieści znajdziemy również trochę polityki bardziej globalnej, dlatego od czasu do czasu będą przewijają się takie tematy jak chociażby Wyprawa Moskiewska. Powieść Jacka Komudy polecam każdemu zarówno tym którzy bardzo chcą poznać realia Rzeczypospolitej Szlacheckiej, jak i tym, którzy poszukują książki z wartką akcją, bowiem jej nagłe zwroty w „Diable Łańcuckim” są w stanie zatrzymać dech w piersiach.”

Mateusz Wrischke Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki „Lubię to!”w Zabratówce.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: