Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27140382 razy

Kultura w Rzeszowie

Współpraca z

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Dębowcu

Katarzyna Majgier: „Marzycielki"

04-02-2015

Lubimy marzyć! Marzenia towarzyszą nam przez całe życie i bardzo je urozmaicają.

Wspaniale jest gdy czasem się spełniają. To”Marzycielki” Katarzyny Majgier były przedmiotem naszej dyskusji 04.01.2015.Tytuł książki odnosi się do czasów młodości rodziców Moniki i Liliany,a szczególnie szkolnych lat ich mamy. Spotkanie(po osiemnastu latach) dawnych przyjaciółek-Marzycielek  pokazuje jak wszystko się zmieniło,a szczególnie jak bardzo one same  się zmieniły. Przykładem jest Teresa,jedna z nich,która stała się  Pipścińską- taką prowincjonalną panią Dulską,zamkniętą w swoim świecie. Odwiedziny Alicji-przyjaciółki mamy,ich rozmowy i wspomnienia,pokazują ich mamę w zupełnie innym świetle. Ta wzorowa żona i matka dbająca o dom,męża ,dzieci,mająca nienaganny wygląd i maniery była kiedyś szaloną dziewczyną.

Jej córki(Monika i Liliana) przywykłe do dawnych standartów ,nadchodzące zmiany przyjmują z niepokojem. Kiedy mama postanowiła zmienić otoczenie sobie i dzieciom,przeprowadzając się z willi do bloku w Nowej Hucie to nie do końca temu wierzą. Najwięcej obaw ma Monika i żal do mamy,że ta nie pyta ją o zdanie. Jednak niedługo sama ,na własnej skórze odczuwa jak  zmienił się stosunek koleżanek i ich rodzin do niej samej. Wiadomość  o przeprowadzce,rozwodzie rodziców i nieporozumieniach w jej rodzinie  zrobiły z niej nagle tę  gorszą osobę,którą należy omijać.

To uzmysławia jej jak ludzie swoją postawą krzywdzą innych i to ,że kiedyś sama tak postrzegała otoczenie. Czy zmiana otoczenia zmieni także Monikę i Lilianę?

 

Opinie czytelniczek:

Książka  lekko napisana,nie zaskakiwała nagłymi zwrotami akcji,nie trzymała w napięciu,ale mimo to przyjemna w czytaniu .Na początku doświadczamy normalnego życia ,w normalnej ale dość zamożnej rodzinie. Potem jednak dowiadujemy się,że nie jest tam wszystko OK. Autorka powoli,delikatne wprowadza czytelnika w dramat tej rodziny. Powodem jest rozwód rodziców i przeprowadzka do Krakowa. Nastoletnia  Monika przeżywa rozwód rodziców łącząc go jedynie ze zmianą miejsca zamieszkania,bo reszta jest jej obojętna. Po pewnym czasie dochodzi do tego,że nie była do końca szczęśliwa jako dziewczyna z „dobrego domu”.Dostrzega jaką selekcję robią  zamożni rodzice w doborze znajomych(dla siebie  i swoich dzieci).Dziewczyna  zauważa to  i chce porozmawiać ze swoimi przyjaciółmi. Szybko dają jej odczuć,że teraz jest”inna” i nie należy do nich. Książka daje do myślenia. Warto ją przeczytać.

 

 Ania,Emilia,Oliwia,Małgorzata.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: